Pripisuje to momentálnemu tlaku okolia. Klíma sa o svojom odchode z riaditeľskej stoličky s nami odmietol rozprávať.
KEŽMAROK. Zasadanie správnej rady sa konalo v stredu večer za zavretými dverami kežmarskej nemocnice. Šesť členov jednoznačne vyhovelo žiadosti Jozefa Klímu. Ten sa po rozhovore s primátorom Kežmarku Igorom Šajtlavom (nezávislý) rozhodol ukončiť svoje riaditeľovanie po štyroch rokoch a siedmich mesiacoch.
"Atmosféra na rade bola pokojná a korektná. Boli navrhnuté aj kroky na záchranu nemocnice, ako rokovania so zdravotnými poisťovňami a veriteľmi," informoval primátor.
Zavrel sa v kancelárii
Jozef Klíma sa k svojmu odchodu odmietol vyjadriť. Dokonca sa pred novinármi zavrel vo svojej kancelárii. Muž z Čiech, ktorý bol v tom čase s ním, nám odkázal, že po skončení rady Klíma prehovorí. Viac už však pred novinárov neprišiel.
Odišiel pod tlakom okolia?
Nové vedenie si uvedomuje ťažkosti, v ktorých sa nemocnica nachádza. Strach z toho vraj nemá. "Kežmarská nemocnica má potenciál, aby sa to tu dalo zvládnuť. Keď si vysvetlíme, o čo nám ide, myslím, že sa pochopíme aj s poisťovňami, veriteľmi, pacientmi a kolegami," uviedol nový šéf nemocnice Štefan Volák.
Podľa neho najnutnejšie je zbaviť sa všetkých záväzkov, ktoré nemocnica má. "Keď budeme mať v kase nulu plus jeden cent, potom sa budem venovať ďalšiemu rozvoju," dodal Štefan Volák.
Zmenu v riadení nemocnice by nemali pocítiť ani samotní pacienti. "Nemalo by sa stať, aby nebola poskytnutá adekvátna starostlivosť," zdôraznil nový riaditeľ.
Klímov odchod Volák nevníma ako jeho zlyhanie. Podľa neho ide skôr o momentálny tlak okolia a kus psychológie. Verí, že dobré vzťahy medzi ním a Klímom ostanú zachované aj naďalej. "Vnímam ho ako veľmi dobrého manažéra, ktorý tu urobil riadny kus práce," dodal Volák.
Za jeho éry odišlo 45 lekárov
Odchod Jozefa Klímu údajne súvisí aj s nedávnymi vážnymi kauzami a problémami. Za jeho fungovania odišlo až 45 lekárov. "Odborný personál je pre zdravotnícke zariadenie základný výrobný nástroj," uviedol lekár LSPP Pavol Štec.
Aj chýbajúci personál spôsobil na čas zavretie interného oddelenia, či odchod lekárov Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) pod popradskú nemocnicu. Tí sa tak rozhodli koncom marca aj kvôli nevyplateným financiám. "Všetky peniaze nie sú ešte doteraz vyplatené," povedal Pavol Štec. Zlá ekonomická situácia však neho nebola jediným problémom.
Kauza dom sa nerozoberala
Pozíciu bývalého riaditeľa oslabila aj kauza, keď primárka z nemocnice prijala od svojho pacienta dar - rodinný dom. Na správnej rade však o tom údajne nepadlo ani slovo. Primátor Kežmarku sa s ňou chystá na spoločný rozhovor. Na otázku, prečo tak neurobil už skôr, odpovedal: "Ja mám svoje určité povinnosti. Čo sa týka riešenia primárov, je to vec riaditeľa nemocnice. Požiadam ho, aby s pani primárkou hovoril."
Odvolať primára môže iba riaditeľ nemocnice. "Rozprával som sa s primármi všetkých oddelení o pracovných a finančných podmienkach. So spomínanou primárkou som jej súkromné záležitosti rozhodne neriešil. Nechal by som to na ostatné riešenie. Otázka má svoju právnu, morálnu a etickú rovinu," vysvetľoval Štefan Volák. Či teda chystá primárkino odvolanie, ostáva otázne. Podľa našich informácií by sa však nemocnica jej odchodom dostala do vážnych personálnych problémov.
Momentálne je zatvorená lôžková časť interného oddelenia. Podľa našich informácií by mala opäť fungovať od prvého novembra.
Volák bude naďalej primárom
Štefan Volák je v kežmarskej nemocnici od 1. apríla. Okrem riaditeľskej stoličky zostáva naďalej vo funkcii primára chirurgie. "Je to šanca, ako ušetriť prostriedky," dodal Volák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.