Atmosféru na popradskom cintoríne spríjemní meditačná hudba a Kvetinová sieň. Na poriadok počas sviatkov budú dohliadať aj policajti. Bližšie súvislosti so sviatkami sme zisťovali u prevádzkovateľov.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Na štyroch cintorínoch v Poprade zamestnanci Pohrebno-cintorínskych služieb pracujú od rána do noci. Najviac vrások im robí neustále padajúce lístie a čierne skládky.
"Ľudia hádžu odpad, lístie a igelitky mimo kontajnerov. Je to nedôstojné," uviedla Eva Švecová, riaditeľka Pohrebno-cintorínskych služieb v Poprade. Apeluje na všetkých pozostalých, aby si upratali okolo svojho vlastného hrobu a menej sa spoliehali na ich služby.
Na cintoríne v Poprade pribudlo WC
Na tisíce návštevníkov sú však pripravení. V Poprade-Veľkej okrem jedného verejného záchoda s umývadlom a zrkadlom tento rok na sviatky zabezpečili aj ďalšie chemické WC. Obidve toalety budú zdarma a plne k službám v zadnej časti domu smútku.
Popradské cintoríny budú najbližšie dni otvorené ráno od siedmej hodiny. Podľa potreby až dovtedy, kým budú na cintoríne pozostalí. Návštevníci majú k dispozícii aj dostatok parkovacích miest a Kvetinovú sieň. Tá bude otvorená aj v sobotu a nedeľu od ôsmej do šestnástej hodiny. Na cintoríne nebude chýbať ani meditačná hudba. Šesť zábran zamedzí prísť až k hrobu autom. Odomknú ich iba v najnutnejších prípadoch na požiadanie.
Dohliadať budú aj muži zákona
Všetky cintoríny budú monitorovať hliadky štátnych, mestských a obecných polícií. Náčelník mestskej polície v Poprade Jaroslav Marušin vyzýva ľudí na väčšiu ostražitosť.
"Upozorňujeme vodičov, aby v autách zbytočne nenechávali doklady, rôzne tašky či peniaze. Môže to lákať zlodejov, navyše auto nie je výkladná skriňa," upozornil. J. Marušin nabáda vodičov, aby boli v čase zintenzívnenia dopravy v Poprade trpezliví a ohľaduplní.
V Tatrách sa o opustené hroby postarajú
Raritou tatranských cintorínov je, že sú na nich pochovaní aj ľudia z veľkej diaľky. O desať opustených hrobov sa starajú Verejnoprospešné služby (VPS) Vysoké Tatry. Ako nám prezradil riaditeľ VPS Peter Danko, s blížiacimi sa sviatkami už na cintorínoch zapli vodu a verejné osvetlenie. Miesta večného odpočinku budú v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci k dispozícii nonstop.
Kežmarčania majú otvorené nonstop
Obidva cintoríny budú mať dlhšie otvorené aj Kežmarčania. "Starý aj nový cintorín budú až do 10. novembra otvorené nonstop. Osvetlenie na starom cintoríne nemáme, na novom však bude zabezpečené dovtedy, kým budú prichádzať ľudia," priblížil Martin Špitko, ktorý má na starosti prevádzku cintorínov v meste.
Ako dodal, na novom cintoríne budú prístupné nové toalety, k dispozícii bude aj pitná voda.
V Starej Ľubovni vám poradí stála služba
V Starej Ľubovni potrvá sviatočný režim na obidvoch cintorínoch niekoľko dní. "Obidva cintoríny, teda starý aj nový, budú otvorené do 22.00 hodiny. Ponecháme na nich aj osvetlenie, a to nielen popri chodníkoch, ale po celom objekte," povedal nám Ľubomír Krett, riaditeľ verejnoprospešných služieb mesta.
Ako dodal, na novom cintoríne bude stála služba, na ktorú sa budú môcť ľudia v prípade potreby obrátiť. Brány na cintorínoch v meste budú otvorené dlhšie - ešte aj sedem dní po sviatkoch. Mnohí pozostalí totiž prichádzajú k hrobom v rôznych termínoch.
Z Poľska alebo zo Slovenska?
Kahance, sviečky či vence sú aj naďalej sortimentom, ktorý už niekoľko rokov nakupujú Slováci v Poľsku. "Slováci boli vždy dobrými zákazníkmi pred týmito sviatkami. Je pravda, že nám teraz robia menšie tržby ako pred rokom, napriek tomu k nám prichádzajú," povedala nám prednedávnom obchodníčka v Piwnicznej spoza hraníc. Podľa nej sú naši zákazníci pre krízu opatrnejší a na hroby používajú vence či umelé kvetiny spred roka.
Pre zaujímavosť, v poľskom obchodíku stojí súprava šiestich stredných kahancov štyri eurá, štandardný veniec na hrob vyjde na približne šesť eur. V Kvetinovej sieni na cintoríne v Poprade-Veľkej vás vyjde najmenšia kytička na hrob dve eurá. Živé venčeky sa pohybujú od sedem do desať eur. Najdrahšie sú umelé borovicové skelety. Tie stoja od trinásť do tridsať eur. Všetko závisí od veľkosti venca a počtu kvetov. Za šesť bežných kahancov zaplatíte v Poprade do piatich eur. Jeden sklenený kahanec vás vyjde na dve až tri eurá. Malé náplne predávajú od sedem centov za kus.
mel, rin
Autor: Marie Melníková & Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.