Na cintorínoch je po tieto dni rušnejšie ako inokedy. Hroby dostávajú novú tvár, sú ovenčené, vysvietené. Výnimkou nie sú ani malé obecné cintoríny. Na tom v Slatvine sme objavili hneď niekoľko miestnych obyvateľov, upravujúcich hroby svojich pozostalých.
SLATVINA. Elena a Ladislav svojho starého otca nikdy nepoznali. Napriek tomu každý rok nezabudnú upraviť jeho hrob. "Snažíme sa to robiť vždy s predstihom. Niekedy však na hrob ideme pár dní pred dušičkami. Tento rok sa nám podarilo prísť sem skôr. Hrob poupratujeme a upravíme," povedala Elena. Na miestnom cintoríne majú súrodenci ešte aj ďalších príbuzných. Mimo Slatviny však na cintoríny nechodia, nemajú tam nikoho.
Trávu pokosili
Na cintoríne sme zastihli aj Milana Hubálka. Ten práve s kosačkou kosil trávu medzi hrobmi a zbieral napadané lístie, aby bol cintorín upravený, keď cez víkend prídu ľudia na hroby. "Snažím sa kosiť raz za mesiac, vtedy je tráva tak akurát a dobre sa skosí. Hoci je už koniec októbra, ešte vždy kosím. Cintorín musí vyzerať dobre," zdôraznil M. Hubálek.
Presklený katafalk
Slatvinský cintorín má iba niekoľko desiatok hrobov, teda patrí k menším. Nedávno tu pribudla nová zámková dlažba, v roku 2006 i dom smútku. Práve ten má jednu zaujímavosť. V obci, kde v súčasnosti žije 314 obyvateľov, majú dom smútku s výstavným katafalkom. Slatvinčania sú tak na Spiši raritou. Namiesto klasického mraziaceho boxu vystavili presklený katafalk.
"Chceme, aby posledná rozlúčka bola na úrovni. Preto sme sa rozhodli pre presklený katafalk, do ktorého sa uloží otvorená truhla a zakryje sa skleneným vekom. Ak si to pozostalí budú žiadať, do katafalku sa uloží aj zatvorená truhla," uviedol starosta Vladislav Vrábeľ (Smer). Peniaze na zakúpenie katafalku, ktorý stál 2 656 eur, vyčlenili z obecného rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.