Už dávnejšie neplatí, že domovom medveďov na Slovensku sú iba Tatry. V posledných rokoch sa pohybujú aj v okolitom regióne. Častý výskyt našej najväčšej šelmy registrujú v poslednom období pri Podolínci či Toporci. V tamojších lesoch je ich vraj viac, ako hocikedy predtým.
PODOLÍNEC A OKOLIE. Iba nedávno vystrašil medveď hubárov pri Podolínci. V Toporci dokonca musel poľovník medveďa v sebaobrane zastreliť. Veľký maco vraj vyvádzal aj v Lomničke.
Nedávno sa s medveďom stretla aj mladá rodinka z Podolínca. Namiesto príjemnej prechádzky sa musela mamička s deťmi z lesa rýchlo vytratiť. "Išli na prechádzku do lesa, museli však narýchlo nasadnúť do auta a utekať. Boli vystrašení. Po medveďovi ostali na mieste stopy i trus," povedal nám jeden Podolínčan.
Krmivo pre vysokú zver zožral medveď
Počas leta prežil stretnutie s medveďom aj istý poľovník z Toporca. V sebaobrane ho zastrelil. Vec musela riešiť aj polícia.
Nedávno vraj medveď zavítal aj do Lomničky. V osade ho spozorovali podvečer, ako rabuje v kontajneroch.
Veľkej šelme sa v minulosti nevyhol ani František Reľovský z Podolínca. Stretol ju niekoľkokrát. Poľovník s 33-ročnými skúsenosťami sa však medveďa nikdy nebál. "Chodím do lesa s flintou, takže báť sa nemusím," povedal položartom. Podľa neho medveďov v lesoch pri Podolínci či Vyšných Ružbachoch pribudlo. "U nás je vysoká zver premnožená. Viackrát som zažil prípady, keď sme prikrmovali zver jablkami, senom, kukuricou či špeciálnym krmivom. Neraz sme zistili, že krmivo zožral medveď. Na mieste totiž zanechal trus," povedal.
S medveďmi má skúsenosti aj František Čepišák, poľovník z Toporca. "Je ich oveľa viac, ako kedysi. Dokonca nie je problém vidieť aj dva medvede naraz," prezradil.
Môže za to kalamita v Tatrách?
Za vyšším počtom medveďov na pomedzí Kežmarského a Staroľubovnianskeho okresu je vraj aj kalamita v Tatrách spred piatich rokov. Spustošená krajina ich mala prinútiť hľadať si aj ďalšie rajóny, kde by si zabezpečili obživu. "Zrejme aj to zapríčinilo, že ich tu máme viac," poznamenal poľovník F. Reľovský.
Súvislosť s pohromou v Tatrách nevylučuje ani Ladislav Polák z Obvodného úradu životného prostredia v Starej Ľubovni. "Nie je vylúčené, že táto kalamita vyššiemu počtu medveďov u nás napomohla. Môže to byť dôsledok toho, že ak sa v TANAP-e premnožia, prichádzajú k nám," poznamenal prednosta úradu.
Šéf správy TANAP-u: Sú verné svojim horám
Tatranské medvede sú podľa odborníka Pavla Majku verné horám. Do okolia vraj príliš nemigrujú. "Ak by ich aj lákala potrava v kotlinách po okolí, vrátili by sa naspäť. Taký Podolínec je už dosť ďaleko. Teda to nebudú medvede z Tatier," povedal odborník zo správy TANAP-u.
Nevylúčil však, že niektoré jedince si predsa len musia hľadať vlastný rajón v okolí. "Kým kedysi dokázala medvedica uživiť jedno, nanajvýš dve mláďatá, dnes sú to aj tri - štyri. Osamostatnené jedince si potom musia hľadať teritórium. Takže zvýšený výskyt medveďov po okolí môže súvisieť s určitou expanziou. Pôvodné dominantné jedince z Tatier sa však dole za potravou netúlajú," podotkol P. Majko.
Poľovník. František Reľovský stretol medveďa už viackrát.
Foto: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.