Šafárenie s verejnými zdrojmi. Aj tak by sa dalo nazvať počínanie poslancov obecného zastupiteľstva v Hnilci v okrese Spišská Nová Ves. Dvom synom jedného z poslancov odsúhlasili svadobné dary z obecných peňazí vo výške po 350 eur. Teta dvoch poslancov zase dostala ako bývalá riaditeľka základnej školy príspevok za prácu vo výške 600 eur.
HNILEC. Starosta obce Richard Kuchta (nezávislý) pre Korzár uviedol, že takéto uznesenia nepodpíše a je pripravený podať aj podnet na okresnú prokuratúru. V prípade, ak budú poslanci trvať na pôvodných uzneseniach, budú musieť hlasovaním prelomiť starostove veto. Paradoxom je, že napríklad terajšia riaditeľka základnej školy žiadala obecné zastupiteľstvo o tisíc eur na úpravu telocvične a podobné záležitosti, túto požiadavku však poslanci zmietli zo stola.
Napäté vzťahy
V Hnilci vládnu napäté vzťahy. Obecné zastupiteľstvo tvoria štyria poslanci, piaty tu pribudne čoskoro formou doplnkových volieb. Starosta tvrdí, že traja z poslancov sú naladení proti nemu a keďže sú vo väčšine, vraj si odsúhlasia, čo chcú. "Niekedy mám pocit, že som tu iba formálnou figúrkou," povedal.
Diskriminačný
"Príspevok pri príležitosti sobáša je ďalší novotvar poslancov. Kým nešlo o dvoch synov konkrétneho poslanca, nebol takýto príspevok nikdy nikomu vyplatený. Je diskriminačný voči ostatným manželským párom v obci. Pritom prvý zo synov poslanca mal svadbu už pred vyše rokom," vysvetlil R. Kuchta.
Podľa uznesenia poslanci svoje rozhodnutie odôvodnili tým, že jeden z obdarovaných synov je zamestnancom podniku Služby obce Hnilec a druhý sa zase oženil s pracovníčkou z obecného úradu.
Odstupné plus príspevok
Bývala riaditeľka miestnej základnej školy dostala pri výpovedi odstupné, ktoré jej prináleží zo zákona. Okrem toho jej poslanci odsúhlasili príspevok za prácu vo výške 600 eur. "Bývalej riaditeľke bolo vyplatené odstupné vo výške 2 842 eur. Ešte nikto nikdy v tejto obci nedostal príspevok za odvedenú prácu po odchode z pracovného pomeru. Stalo sa to až teraz, keď ide o tetu dvoch poslancov. U nás dotyčná pracovala od roku 2002, odvtedy odišlo zo základnej školy viacero ľudí, ale bez príspevku. Zákon dokonca ani nepozná pojem príspevok za prácu," reagoval starosta.
Škole nedali nič
Podľa starostu je zarážajúce, že peniaze na úpravu školy poslanci odmietli prideliť. "Terajšia riaditeľka plánovala zriadiť v škole telocvičňu, čitáreň a chcela vykonať rôzne interiérové úpravy. Keďže jej žiadosť bola zamietnutá, bola nútená postarať sa o vymaľovanie školy sama, za pomoci svojich príbuzných," opísal situáciu v Hnilci starosta.
Ohovárajú ju
Pokúsili sme sa získať aj stanovisko druhej strany, teda troch poslancov. Navštívili sme ich doma, na zvonenie pri bránke však nik nereagoval. Dva dni sme sa s nimi pokúšali spojiť telefonicky. Len čo sme sa predstavili do telefónu, príjemca hovor prerušil. Správa o tom, že o situáciu v Hnilci sa zaujímajú médiá, sa v tak malej obci okamžite rozkríkla.
Priamo na ulici nás oslovil rozhorčený brat pracovníčky obecného úradu, ktorá ako mladomanželka dostala s poslancovým synom svadobný dar 350 eur. V neoficiálnom rozhovore nám povedal, že jeho sestra je nešťastná, pretože ju pre svadobný dar ohovárajú po dedine. "Ona nie je odkázaná na takýto dar," rozčúlene nám povedal.
Názory odborníkov
- Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: "Každý výdavok v samospráve musí byť naviazaný na cieľ, ktorý obec sleduje. Ak by cieľom mala byť podpora mladých rodín v obci, tak v poriadku, ale pre všetkých, nik by nemal byť diskriminovaný. Je nezmyselné, ak nakladanie z verejnými zdrojmi je bezcieľne a na dôvažok neefektívne.
- Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska: "Ako starosta by som nikdy takéto uznesenie nepodpísal. V prípade poslancov je to konflikt záujmov. V obci by mali platiť presné zásady o hospodárení a tie by sa mali dodržiavať. Zvlášť v dnešných krízových časoch je neetické udeľovať akékoľvek dary či odmeny. To sa jednoducho nerobí, je to citlivá záležitosť.
kar
Reakcia
Na tomto mieste uverejňujeme reakciu na článok uvedený v denníku Spišský Korzár dňa 26. októbra 2009 pod názvom Poslanci z Hnilca rozdávajú peniaze príbuzným - Z obecnej kasy chcú míňať na svadobné dary.
HNILEC. Na zasadaní obecného zastupiteľstva (ObZ) starosta obce informoval nás poslancov, že sa v škole plánuje zriadiť z jednej triedy čitáreň a z druhej telocvičňa. ObZ prijalo uznesenie, aby pracovníci obce predložili náklady na zriadenie a prevádzku telocvične a čitárne. Na ďalšom zastupiteľstve starosta obce predložil iný, riaditeľkou školy vypracovaný cenový rozpočet materiálu. Ani táto požiadavka riaditeľky školy nebola zamietnutá, nebola zmietnutá zo stola, ako uvádza starosta v spomínanom článku. Je v procese rozhodovania. Obecnému zastupiteľstvo do dnešného dňa nebol predložený finančný prepočet nákladov, nerokovali sme o tom, teda sme nemohli odmietnuť prideliť finančné prostriedky, tak ako tvrdí starosta. Neexistuje žiadne uznesenie ObZ, kde by poslanci doteraz neodsúhlasili príspevok pre školu.
V obci Hnilec rapídne klesá demografická krivka. Pred 10 rokmi mala obec 560, dnes 460 obyvateľov. Počas 3 rokov sa uzavreli v obci iba 2 sobáše mladých ľudí (o akej diskriminácii manželských párov to starosta rozpráva, nevieme) a títo mladí ľudia sa rozhodli žiť vo vymierajúcej obci, založiť si rodiny. Či už tento príspevok nazveme príspevok pri príležitosti sobáša, dar alebo podpora mladých rodín atď., podstata ostáva a tou je, že sme chceli a chceme podporovať každú začínajúcu mladú rodinu a docieliť, aby neutekali z obce. Starosta predtým sám povedal, že je to možné vyplatiť, veď podporovať mladých má aj vo volebnom programe. Ak by tvrdenie starostu bolo pravdivé v tom, že sme chceli obdarovať iba rodinných príslušníkov podľa starostu, synov konkrétneho poslanca, tak určite by bol na zozname obdarovaných aj tretí syn tohto poslanca, ktorý sa ženil tiež (nie v Hnilci), v tom istom roku. Má v obci trvalý pobyt, neplánuje však v obci žiť. A nedostal nič.
Príspevkom 600 eur sme chceli oceniť prácu bývalej riaditeľky, ktorá v miestnej škole odučila 30 rokov a tesne pred dôchodkom prišla o miesto z dôvodu zníženia počtu pracovníkov. Nie je pravdou tvrdenie starostu, že ešte nikdy nikto v obci nedostal "príspevok" po odchode z pracovného pomeru. Je verejne známe, že starosta osobne jednej zamestnankyni takýto "príspevok" odovzdal. Dňa 23. októbra, deň po zákonom stanovenej lehote na podpísanie uznesenia ObZ, starosta pre Korzár uviedol, že takéto uznesenie nepodpíše. Paradoxom je, že neskôr po odchode televízie a redaktorky Korzára v miestnom pohostinstve, ako jedinom, bola vyvesená správa, že starosta pozastavuje výkon uznesenia s dátumom 22. októbra, teda bolo to antidatované. Ako poslanci sme sa so správou oboznámili tak, že sme navštívili pohostinstvo, správu si nasnímali a vytlačili. Otázkou je, kto teda zavádza a kto klame.
Poslanci ObZ - Mária Jeremiášová, Ing. Otokar Jeremiáš, Štefan Smorada
Škola. Základná škola v Hnilci obišla naprázdno, zato príbuzným poslanci odsúhlasili peniaze.
Foto: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.