Jeden z odkazov znie - mikroklímu Tatier nemožno skúmať a modelovať osobitne, pretože ju ovplyvňuje vývoj susedných oblastí.
STARÁ LESNÁ. Vedci z deviatich krajín sa snažili modelovať situácie, ktoré by mohli pod vplyvom klimatických zmien nastať napríklad vo vývoji lesov.
Zmeny aj na severe
"Hodnotenie vplyvov na lesy je veľmi závislé od geografickej polohy. Výrazný nástup zmien spôsobených meniacou sa klímou zaznamenávame najmä na juhu. Avšak aj v našom horskom prostredí za posledných 15 rokov nastali výrazné odchýlky od dlhodobého priemeru," povedal Jaroslav Škvarenina zo Slovenskej bioklimatologickej spoločnosti. Podľa neho jednoznačne vidieť, že v prostredí sa niečo deje. "Zároveň by ale bolo nevedecké všetky problémy zvaľovať iba na zmeny klímy," povedal.
Šiška: Oddelene to nejde
Zhoda medzi vedcami panuje na fakte, že znečisťovanie ovzdušia a zvyšovanie koncentrácie skleníkových plynov je nezanedbateľné ešte i v súčasnosti. To znamená, že bude mať výraznejší dopad na zmenu klímy a vývoj ekosystémov. Podpredseda Bioklimatologickej spoločnosti Bernard Šiška upozornil, že výskumné úlohy v Tatrách nemožno riešiť výlučným sledovaním tatranských ekosystémov a nebrať do úvahy, čo sa deje pod Tatrami. "Krajina tvorí jeden hydrologický aj klimatický funkčný celok. Preto sa napríklad od seba nedajú oddeliť dôsledky zmien klimatických podmienok na lesy od dôsledkov na poľnohospodárstvo, vodné hospodárstvo či turizmus," zdôraznil Šiška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.