Miesto by tak bolo zasiate trávou a ponúkalo by jednoduchý dizajn. Takýto spôsob pochovávania sa má ušetriť miesto, no hlavne peniaze.
SPIŠSKÁ BELÁ. Nový spôsob pochovávania by mal odstrániť z cintorína veľké betónové hrobky. Na zelenej tráve by mali byť postupne osadené iba kríže či betónové kamene. Ide o takzvaný štýl amerických cintorínov.
Výzva mesta na nový spôsob pochovávania nezabrala ani po dvoch rokoch. Na cintoríne ľudia naďalej pochovávajú po starom.
"Ktovie, možno si ešte nezvykli, alebo čakajú, kto s tým začne. Podľa mňa to však môže byť rozumné. Predsa len, je rozdiel dať za pomník niekoľko tisíc, alebo ušetriť," rozhovoril sa pán Jozef, ktorý sa bol pomodliť pri nebohej manželke.
"Nechcem povedať, že na zosnulých treba šetriť. Má to však logiku. Bude pokosená tráva a cintorín môže vyzerať vkusnejšie. Pozrite, staré hroby sú jeden pri druhom. Niektoré sa nedajú ani obchádzať. Tam by to už problém nebol," dodal starší pán.
Primátor verí, že situácia sa prelomí
Predstavy mesta o dizajnových zmenách na cintoríne zatiaľ nemajú u ľudí odozvu. Vyčlenené miesta pre náhrobné kamene sú stále prázdne. "Vyzývali sme ľudí, aby novú možnosť využili. Ľudia však naďalej vystavujú klasické hrobky. Hoci teraz záujem nieV je, verím, že sa to časom prelomí," povedal Štefan Bieľak (nezávislý), primátor Spišskej Belej. "Nový spôsob šetrí na cintoríne miesto a ľuďom peniaze. Aj dizajnovo to vyzerá lepšie ako more betónu."
Mesto tiež sľubuje, že na nových hroboch bude zabezpečovať kosenie aj ďalšiu údržbu.
Problémy s kapacitou vyriešilo ihrisko
Mesto malo pred niekoľkými rokmi problém s kapacitou cintorína. Pomaly nebolo kde pochovávať. Postupne však prišlo k rozšíreniu územia o susedné futbalové ihrisko. Práve táto časť má byť vyhradená pre takzvaný americký štýl.
"V celom priestore by sa mali vytvoriť miesta takéhoto charakteru. Ušetriť by sa dalo možno 15 percent plochy," povedal Š. Bieľak. Po rozšírení je kapacita cintorína asi 1 500 miest. Pri asi 60 - 70 úmrtiach ročne by mala postačovať aj na ďalších dvadsať rokov.
Hrobky si môžu prenajať aj žijúci
V minulosti, keď bola na cintoríne obmedzená kapacita, žijúci mali prenajímanie hrobiek zakázané. Dnes je to inak.
"Mali sme prípady, keď si hrobky dávali robiť päťdesiatnici. Je to možno až morbídna situácia, ale títo ľudia majú pri súčasnej kapacite voľné ruky," poznamenal primátor.
Na cintoríne v Spišskej Belej môžu byť pochovaní súčasní alebo bývalí obyvatelia mesta. Nebožtíci z iných miest iba výnimočne, len ak v minulosti v meste bývali.
"Povolili sme aj takéto prípady, nebolo ich však veľa, možno tri-štyri," upresnil primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.