GEMER. Čakanie pre žiadateľov trvá približne rok. Ak majú domovy plno, klientom sa snažia nájsť ubytovanie v blízkosti ich pôvodného bydliska. V niektorých prípadoch sú prijímaní na základe poradovníka, v bezodkladných prípadoch sú prijatí ihneď. Rozhodujú o tom posudky, ktoré sú vypracované obcou či vyšším územným celkom (VÚC).
Posudok určí, kde bude klient umiestnený
V januári tohto roka bol rožňavský domov dôchodcov premenovaný na zariadenie pre seniorov (ZpS) s kapacitou 156 ľudí.
"Stavy máme dlhodobo plne obsadené," informovala riaditeľka ZpS a Domova sociálnych služieb (DSS) v Rožňave Mária Wernerová. "Medzi čakateľmi na umiestnenie je spolu 67 záujemcov."
Každý z nich však musí mať k žiadosti vypracovaný posudok, ktorý mu vyhotoví buď samotná obec alebo VÚC, čo závisí od stupňa odkázanosti daného klienta. "Posudok zároveň určí, či tento klient môže byť umiestený v domove pre seniorov, alebo v domove sociálnych služieb," spresnila M. Wernerová.
Zväčša žiadosti riešia poradovníkom
"Žiadosti sú platné, až kým sa čakateľ nedostane na poradie. U nás je priemerná doba čakania rok," dodala.
Podľa slov riaditeľky však poradovníky môžu domovy využívať iba do konca roku 2012. "Potom už budú musieť byť všetky žiadosti vybavené do 60 dní," spresnila.
Ak sa však ani v tejto lehote nepodarí klientovi v žiadosti o umiestnenie vyhovieť, obce aj územné celky mu zabezpečia na základe dohody s občanom poskytnutie sociálnej služby v inom zariadení.
Bezodkladné prípady vybavia ihneď
"Ak si ale stav pacienta vyžaduje bezodkladné poskytnutie sociálnej služby v ZpS, obec alebo VÚC v rozsahu svojej právomoci tomuto občanovi poskytne alebo zabezpečí poskytovanie sociálnej služby bezodkladne," dodala.
Takto je situácia riešená v prípade, že život alebo zdravie klienta je vážne ohrozené, alebo nemá zabezpečené podmienky na uspokojovanie základných potrieb. Ak sa v domove voľné miesto nenájde, aj v tomto prípade ubytovanie dopomáha vyhľadať VÚC. "Vždy je však snahou nájsť klientovi ubytovanie v blízkosti jeho rodiny či pôvodného bydliska," povedala.
Podľa slov riaditeľky ročne riešia v priemere približne päť takýchto prípadov.
Určitú sumu si hradí dôchodca alebo rodina
Ekonomicky oprávnené náklady, ktoré na jedného klienta mesačne pripadajú, má ZpS v Rožňave vyčíslené tento rok na 578 eur. "Z tejto sumy si musí uhradiť sám klient v priemere 200 eur a zvyšok za neho uhrádza samotná obec, a to v prípade, že nie je zriaďovateľom domova dôchodcov. V opačnom prípade sú tieto výdavky hradené priamo z rozpočtu samotného domova," vysvetlila M. Wernerová.
Ako je to v prípade, ak si dôchodca danú sumu zaplatiť nevie? "Vtedy je povinný uhrádzať čiastku jeho rodinný príslušník povinný výživou, v prípade, ak mu po úhrade zostane ešte 1,3-násobok životného minima," vysvetlila nám riaditeľka."
Ak klient žiadneho rodinného príslušníka nemá, je táto úhrada pohľadávkou poskytovateľa sociálnej služby. "V prípade úmrtia klienta je vymáhaná v dedičskom konaní," spresnila.
Voľné miesta obsadili za mesiac
Podľa vyjadrení ďalších oslovených domovov v Gemeri sú aj tieto plne obsadené. Ako informovala zástupkyňa riaditeľky DD a DSS v Tisovci Saskia Hrončeková: "Náš domov ponúka ubytovanie pre 43 osôb, no zväčša, tak ako aj teraz, máme plne obsadené. V septembri bola situácia, keď sme mali tri miesta voľné, no v priebehu mesiaca sme všetky obsadili."
Okrem bezodkladných žiadostí aj tu výber záujemcov určuje ich poradie. "Ak máme v domove plno, snažíme sa nájsť záujemcom ubytovanie v najbližšom okolí," dodala S. Hrončeková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.