GEMER. Chrípka patrí medzi závažné, vzduchom sa šíriace vírusové ochorenie. V poradí 40. kalendárny týždeň je typický pre začiatok jej sezóny, pričom najohrozenejšou skupinou stále zostávajú deti a starší ľudia.
Na očkovanie je potrebná lekárska prehliadka
Podľa štatistických informácií Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave sa za obdobie 39. týždňa žiadne chrípkové ochorenie v okrese nevyskytlo.
Okresná epidemiologička na RÚVZ v Rožňave Alžbeta Donovalová informovala, že aj napriek tomuto faktu netreba podceňovať očkovacie vakcíny, po ktorých sa môžu obyvatelia v dohľadnom čase poobzerať. "Očkovať sa pacient môže počnúc októbrom až do konca novembra," vysvetľovala epidemiologička. "Na získanie vakcíny je však nevyhnutná lekárska prehliadka, pri ktorej môže doktor u pacienta posúdiť, či mu jeho momentálny zdravotný stav zaočkovanie umožňuje."
Proti chrípke môžu byť zaočkované všetky vekové kategórie, a to podľa informácií regionálneho úradu aj tento rok úplne bezplatne. Nákaze môže podľahnúť každý človek, no medzi rizikové skupiny patrí niekoľko vekových kategórií, ktoré by zaočkovanie mali absolvovať. "Najohrozenejšou skupinou stále zostávajú deti, starší ľudia nad 65 rokov a tiež obyvateľstvo s chronickými ochoreniami srdca, ciev či imunitného systému. Tí sú k nákaze o niečo náchylnejší," spresnila epidemiologička.
Očkovaní nie sú náchylnejší na prasaciu chrípku
Svoj vrchol dosahujú chrípkové ochorenia v dvoch fázach. Prvá vlna najvyššej chorobnosti je charakteristická v období pred Vianocami, tá druhá zasa na prelome januára a februára. "Na očkovanie teda nie je neskoro ani počas hlavnej chrípkovej sezóny. Treba však rátať s tým, že na vytvorenie protilátok v organizme je potrebných v rozmedzí od 10 až 21 dní," spresnila A. Donovalová.
Podľa jej slov je však dobré vedieť, že "žiadna očkovacia látka človeka neochráni pred nákazou stopercentne. Ak sa aj zaočkovaný človek nejakou virózou nakazí, priebeh ochorenia je v jeho prípade omnoho ľahší," vysvetľovala.
"Mnoho ľudí sa však mylne domnieva, že aj napriek zaočkovaniu chrípku dostalo. Pri tom môže ísť o úplne inú formu virózy, či infekcie dýchacích ciest a podobne. "Ak sa chce človek presvedčiť o tom, že aj napriek zaočkovaniu sa chrípkovým ochorením nakazil, je potrebné podrobiť sa krvným testom, a to dvakrát v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich týždňov. Až tie mu môžu potvrdiť, alebo vyvrátiť teóriu o tom, či išlo o nákazu vírusom chrípky," dodala.
Zároveň vyvrátila možné teórie obyvateľstva o tom, že pacient zaočkovaný proti chrípke má pravdepodobnejšie sklony nachytať prasaciu chrípku, resp. nový typ chrípky: "Podľa štatistických hlásení nášmu úradu dosiaľ žiaden výskyt nového typu chrípky potvrdený nebol."
Okresy Revúca a R. Sobota majú zvýšenú chorobnosť
V okrese Revúca a Rimavská Sobota je situácia výskytu chrípky trocha iná. Podľa štatistických údajov RÚVZ v Rimavskej Sobote bolo v 39. kalendárnom týždni nahlásených celkovo 417 akútnych respiračných ochorení (ARO) a 107 chrípke podobných ochorení v okrese Revúca a 641 ARO a 61 chrípke podobných ochorení pre okres Rimavská Sobota.
Ako informovala lekárka z oddelenia epidemiológie na RÚVZ v Rimavskej Sobote Adriana Strečková, "výskyt chrípkového ochorenia je za posledné obdobie o niečo zvýšený, no nejde zatiaľ o epidémiu".
Odborníci preto ľuďom odporúčajú, aby sa snažili vyhýbať miestnostiam so zvýšeným počtom ľudí, ako sú napríklad obchody či autobusové stanice a hromadná doprava. Ak už človek nákaze podľahne, je podľa odborníkov dobré vedieť, že antibiotiká sú v liečbe chrípky neúčinné a vitamíny vzniku a rozvoju infekcie nezabránia, určitým spôsobom však môžu prejavy ochorenia tlmiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.