STARÁ ĽUBOVŇA. V posledných rokoch býva po dažďoch slizniakov neúrekom. Záhradkári sú zúfalí, nevedia si poradiť. Skúšajú možné aj nemožné, len aby uchránili vlastnú úrodu.
Chemické postreky vraj vyhnali ježkov a ropuchy
"Je to v dôsledku ekologickej nerovnováhy," myslí si jeden zo záhradkárov v staroľubovnianskej záhradkárskej časti Kobarč. "Za normálnych okolností by slimáky mali prirodzeného nepriateľa, ktorý by ich požieral. Ale postrekmi a chémiou sme zo záhrad vyhnali ježkov, ropuchy, užovky a kedy ste naposledy videli krtka?" pýtal sa a konštatuje zároveň. "Za našich čias bolo všetko iné, lepšie. Dnes je to, ako keď nám z Ameriky poslali zemiaky s mandelínkami. Len vtáka, ktorý by ich požieral, pribaliť zabudli," vtipkuje.
So slimákmi bojujú viacerí
Slimáky nenapadli len záhradkársku oblasť Kobarč. Ich mohutný výskyt hlásia aj ľudia v oblasti pod hradom, či v okolitých obciach. "Niekoľko rokov bojujeme pod hradom so slimákmi, ale nič na ne nezaberá," prezrádza 75-ročná pani Mária. Denne ich pri priesadách nazbiera aj 120. "A tento rok mi ani mrkva nevzišla, siala som ju dvakrát," sťažuje sa.
Podľa niektorých slimáky likvidujú aj kapustu, kaleráby, cviklu, kvetiny. Suseda pani Márie si na malé tvory ťažká tiež: "My máme slimáky v skleníku. Denne sa ich tam snažím zbierať, ale pomedzi kríky paradajok a paprík to ide len veľmi ťažko. Pri pohľade na slimáka slizniaka, ktorý sa plazí po paradajke, mi je do plaču."
Slizniak znesie až štyristo vajíčok
Ladislav Č. z Hniezdneho má krásnu záhradu plnú kvetín. Aj on má však hlavu v smútku. Ako inak - kvôli slimákom. "Požierajú listy kvetov. Ani jedovaté rastliny im neškodia. Stačí pár dní nezbierať slimáky a objedia aj púčiky kvetov v kvetináčoch," hovorí.
Manželka pána Ladislava, Ruženka, neodporúča sypať škrupinky z vajec. "Účinné je solenie priamo na slimáka, ktorý sa tak okamžite rozloží. Keďže slimák je obojpohlavný živočích, je veľmi ťažké ho vykynožiť," dodáva.
Odporúča sa radšej udomácniť niektorého z prirodzených nepriateľov slimákov, ktorých sme už spomínali. Zo záhrad sa však neodporúča vyhadzovať slimáka záhradného s ulitou. Ten je veľkým požieračom vajíčok práve slizniaka. Slizniak totiž znesie až 400 kusov vajíčok a približne o tri týždne sú na svete ďalšie slimáčiky.
Rady záhradkárov
Do umelohmotných misiek je potrebné naliať lacné konzumné pivo, rozložiť po záhrade a čakať. To ich dostane.
V supermarkete dostať kúpiť pascu na slimáky. Ide o malé granuly. Je to zrejme jedna z najvhodnejších zbraní proti škodcom - slimákom do skleníka.
Dobré je zaobstarať si do záhrady aj prirodzeného nepriateľa slimákov zo živočíšnej ríše.
Autor: Petronela Petríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.