SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Narodil sa pred 114 rokmi v Spišskom Podhradí. Mladosť prežil v Levoči. Po skončení štúdia architektúry v Budapešti sa natrvalo usadil v tomto hlavnom meste. Neustále však udržiaval styky s rodným krajom.
G. Hoepfner sa v roku 1898 zúčastnil súťaže na novostavbu Reduty v Spišskej Novej Vsi. Získal druhú cenu. Od roku 1900 sa výraznou mierou podieľal na výstavbe v Tatrách. Je autorom kúpeľného domu a hotela Čákyho dom (Tatra) v Starom Smokovci, grandhotelov v Starom Smokovci, Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese. "Projektoval aj luxusný hotel v rumunských kúpeľoch Biale Herculane a zvíťazil v súťaži na ďalší hotel a reštauráciu," uviedol autor výstavy, historik umenia Maroš Semančík.
Výber z celoživotného diela
Významný spišský architekt bol ocenený viacerými vyznamenaniami. Za práce na výstavbe budínskeho kráľovského hradu mu František Jozef I. udelil rad rytierskeho kríža. Za zásluhy o ochranu detí a stavbu sanatória v Balatonalmádi získal titul kráľovského radcu. Získal aj železný rad tretej triedy. Zastával viacero významných postov. Bol napríklad aj členom hornej snemovne maďarského parlamentu.
"Reprezentovaný výber z celoživotného diela je zostavený z návrhov, projektov, dobových a súčasných fotografií pochádzajúcich z majetku dvanástich inštitúcií a súkromných zberateľov zo Slovenska i Maďarska. K výstave vyšiel aj dvojjazyčný katalóg," dodal M. Semančík.
Výstava potrvá v GUS do konca októbra, potom sa presunie do Budapešti.
Autor: gus
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.