istov. Okrem alkoholu cyklisti často zabúdajú aj na povinnú výbavu.
POPRAD. Na hlavnom ťahu namerali nedávno popradskí "dopraváci" žene vyše dve promile alkoholu v krvi. Balansujúcu cyklistku s neistými pohybmi pri riadení bicykla odhalili pri nočnej kontrole v Poprade. Na zastavenie policajtmi reagovala žena, ktorá šla práve od svojej kamarátky, takto:
"Môj priateľ sa vrátil z basy. Ohrozuje ma na živote. Teraz ma chránite, keď som pripitá. Potom ma už chrániť nebudete. Ja viem, že som vypila a čo?" spytovala sa cyklistka.
Žena vysvetľovala mužom zákona, že nemá auto a snažila sa ísť po kraji cesty. Jej koridor bol však pomerne široký.
Vzorová cyklistka
Naopak úplne vzorovou cyklistkou je pani Valéria. "Plne schvaľujem, že alkohol pri ceste na bicykli nemá čo hľadať. Piť nezvyknem. Nikdy by som si však nič také nedovolila, keď viem, že pôjdem na bicykli," povedala pre Korzár Valéria Voláková.
Desať opitých cyklistov
Popradskí dopravní policajti sa cez leto zamerali na kontrolu požívania alkoholu aj u cyklistov. "Za dva mesiace sme zistili deväťdesiat prípadov požitia alkoholických nápojov. Z toho bolo osemdesiat vodičov áut a desať cyklistov. Sú to alarmujúce čísla," informoval riaditeľ dopravného inšpektorátu v Poprade Rastislav Polakovič.
Podľa neho vraj ľudia pod Tatrami alkohol na cestách veľmi podceňujú.
Nad dve promile, pokuta 200 eur
Pri odhalení alkoholu u cyklistov majú policajti dve možnosti. Podľa našich informácií, ak nafúka cyklista do jedného promile, stihne ho pokuta sto eur. Ak do dregera fúkne dve promile, peňažný trest sa zvyšuje na dvesto eur. Človek môže zaplatiť peniaze priamo na mieste. Ak pri sebe nemá hotovosť, je riešený v správnom konaní. To znamená, že pri predvolaní na dopravný inšpektorát zaplatí pokutu priamo na polícii.
Trochu inak funguje zistenie alkoholu u vodičov motorových vozidiel. "Okrem finančných sankcií platí i zákaz činnosti, až do piatich rokov," hovoril Polakovič.
Pravidlá pre cyklistov
Okrem toho, že cyklista nesmie byť ani len pripitý, musí rešpektovať i ďalšie pravidlá. "Mal by mať ruky na riadidlách, nohy na pedáloch. Vo večerných hodinách alebo za zníženej viditeľnosti musí byť osvetlený. Cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky musí mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Mimo obce je nutné používať prilbu, v obci aj deti," informoval nás zástupca krajskej policajnej hovorkyne v Prešove Daniel Džobanik.
Ak vám niektorá časť výbavy chýba, policajt vám môže udeliť pokutu do výšky šesťdesiat eur. "Prevencia a niekedy aj represia má vplyv na vývoj dopravnej nehodovosti v tomto teritóriu," doplnil Polakovič.
Policajti na vás môžu striehnuť skutočne úplne všade. "Cyklistov môžeme zastaviť aj na chodníku. Najhoršie sú práve zrážky cyklista - chodec," poznamenal Polakovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.