enie stromov v areáloch. Oslovili sme niekoľko základných škôl, ktoré nám svoje skúsenosti s vandalstvom priblížili.
GEMER. Na Základnej škole (ZŠ) na Zlatej ulici v Rožňave riešia podobné prípady už dlhšie. Škola doposiaľ ani v jednom prípade nezistila, kto za výtržnosťami stojí.
"Nedávno nám z priestorov areálu školy ktosi vykopal a ukradol 28 sadeníc 1,5-ročnej tuje," povedal znechutený riaditeľ školy Richard Szőllős. Navyše, niekto znehodnotil novoročnú tuju, z ktorej olúpal kôru. "Netuším, kto za týmto skutkom môže stáť, no rieši to aj polícia."
Do zámok napchali zápalky
Riaditeľ vysvetlil, že úmyselné poškodzovanie majetku školy samotnými žiakmi u nich obvyklé nie je. Pripustil však, že občas sa menšie problémy vyskytnú. "Stalo sa nám, že pred začiatkom školského roka ktosi napchal do každého zo zámkov na dverách školy niekoľko kusov zápaliek. Či za týmto činom stoja žiaci z miestnej školy, alebo to má na svedomí mládež z okolia, ťažko povedať. Vinníci sa doposiaľ nenašli," dodal riaditeľ.
Už niekoľkokrát musela škola investovať finančné prostriedky do premaľovania stien budovy, preto sa tento rok odhodlali k netradičnému riešeniu. Riaditeľ sa rozhodol dať sprejerom možnosť nafarbiť jednu z vonkajších stien zariadenia úplne legálne. "Bolo to vpred dohodnuté. Myslím si, že tie maľby sú celkom pekné," dodal.
Svoje kúsky zverejňujú na internete
Asi najhoršie zo všetkých oslovených je na tom ZŠ v Jelšave. Riaditeľ Dušan Mihalides tu musí riešiť vandalstvo takmer každý deň, závažnejšie skutky už prevzala do rúk polícia. Podľa riaditeľa je najnovším trendom mladistvých puberťákov v Jelšave znehodnocovanie hromozvodov: "Chlapci nám skáču po streche školy a deformujú hromozvody, no nejde o žiakov základnej školy, je to už staršia mládež. Svoje vyčíňanie neskôr zverejňujú na internete, to je najnovšia zábavka v meste."
Aj napriek strážnej službe, ktorú v škole zaviedli, sa v tomto smere mladistvým darí. "Polícia voči páchateľom začala trestné stíhanie," dodal riaditeľ.
Škola má skúsenosti aj s vandalstvom svojich vlastných žiakov. Žiaci druhého stupňa sa v škole väčšinou púšťajú do znehodnocovania nábytku. "Demolujú nástenky či dvere na triedach. V takomto prípade udeľujeme žiakom znížené známky zo správania a za vzniknuté škody žiadame finančnú náhradu," vysvetlil Dušan Mihalides.
Občas sa zapojí aj okolie
Negatívne skúsenosti majú základné školy aj s ľuďmi z okolia. "Rozbíjajú nám okná na prízemí, múry škôl lemujú kadejaké nápisy... Dolapiť vinníka je však ťažké," vyjadril sa riaditeľ ZŠ I. B. Zocha v Revúcej Jozef Szabol.
Aj ZŠ Akademika Hronca na sídlisku Juh v Rožňave o tom vie svoje. V minulosti sa v jej areáli chceli usídliť bezdomovci, istý čas si zasa niekto svoju energiu vybíjal zhadzovaním poklopov plynomeru. "Odkedy sa v areáli našej školy nachádza aj štátny archív, situácia s vandalstvom sa upokojila," povedal riaditeľ školy Ján Džubák.
Deti môžu poobede školu využívať na šport
Aj napriek týmto skutočnostiam sa nájdu školy, ktoré závažnejšie skúsenosti s vandalstvom nemajú.
"Našu školu obklopuje popoludní množstvo mladistvých a je ťažké vyselektovať, či sú to žiaci našej školy, alebo nejakej inej," uviedol riaditeľ ZŠ Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote Viliam Vidinský. "Snažíme sa však dať mládeži priestor, aby využívala areál našej školy na športové vyžitie," vysvetlil. "Vo vonkajších priestoroch sa smú deti korčuľovať alebo bicyklovať. Aj keď po nich musíme občas pozbierať odpadky a odnesú si to aj pomaľované steny, so závažnejšími prípadmi poškodzovania majetku sme sa zatiaľ nestretli," dodal V. Vidinský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.