ozrenie, že úspešné firmy sa nepreukázali ani technikou, ani ľuďmi.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na čele asociácie stojí Ján Hencel, riaditeľ z podtatranskej záchrannej služby EMS. Na jeho postoje z ostatných dní reagoval Peter Bizovský, riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice.
Podľa neho súčasná situácia pripomína obdobie, keď licenciu pred štyrmi rokmi získala EMS. V spádovej oblasti Starej Ľubovne vtedy prevzala prevádzkovanie miestnej nemocnice.
"V tom čase nemala EMS pre naše stanice ani technické vybavenie, ani sanitky s plným vybavením. Naopak, my sme vtedy mali aj plné technické vybavenie, aj zdravotníkov a lekárov. Napriek všetkému sme licenciu nezískali. Odrazu sme ostali bez veľkého balíka peňazí a nevedeli sme, čo s technikou," povedal Bizovský.
Podľa Hencela však ide o zavádzanie. "V tom období sme mali skúsenosti z ročného prevádzkovania záchrannej služby v Kežmarku už pod hlavičkou EMS. Taktiež mnohoročnú skúsenosť piatich zakladateľov tejto spoločnosti v urgentnej medicíne. Vlastnili sme techniku a mali sme podpísané pracovné zmluvy so záchranármi," oponoval.
Mesiac poskytovali službu bez licencie
Prevádzku ambulancie sanitiek ukončila Ľubovnianska nemocnica ku koncu roka 2005. Podľa Bizovského však EMS nebola následne pripravená, a tak licenciu získala až od februára 2006.
"Mesiac sme poskytovali službu bez licencie, napriek tomu, že nám to niekto zobral. Nevykašľali sme sa na pacienta a neavizovali paniku. Vtedy bolo menším zlom robiť niečo bez licencie, ako neposkytnúť zdravotnú starostlivosť. Pritom sme na to upozorňovali aj vtedajšie ministerstvo," poznamenal riaditeľ nemocnice.
Hncel povedal, že spoločnosť chcela čo najskôr začať prevádzku aj v Starej Ľubovni. "Vtedajšie vedenie mesta i pán riaditeľ doktor Bizovský nám v tom aktívne bránili. Napriek tomu vedenie našej spoločnosti prevzalo všetkých zamestnancov záchrannej služby z Ľubovnianskej nemocnice. Ak by sme sa vyhovorili na legislatívu, tak ako dnes úspešní poskytovatelia, tak prevádzku v Ľubovni a Ľubotíne sme mali spustiť nie od 1. februára, ale od prvého apríla 2006. V tom je teda rozdiel údajne rovnakých podmienok a okolností v roku 2006 a 2009," dodal.
Ešte poznamenal, že kým EMS budovala ambulancie na "zelenej lúke", noví prevádzkovatelia prevezmú zabehnuté stanice. Napriek všetkému Hencel poznamenal, že s Ľubovnianskou nemocnicou je veľmi dobrá spolupráca, keď funguje aj vzájomné personálne vypomáhanie.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.