KROMPACHY. Žaneta Dirdová má 28 rokov. Doposiaľ priviedla na svet sedem detí. Nedávno sa ich rodina rozrástla o ďalšieho člena. Mladá matka všetky svoje deti porodila v nemocnici. Ako prezradila, niektoré zo svojich prvých detí nechala po pôrode na pár dní v nemocnici.
„Ráno som porodila a poobede mi bolo dobre. Tak som iba tak v župane odišla domov. Musela som ísť, doma bol muž i deti, kto by sa o nich postaral?" lakonicky skonštatovala mladá matka. S tým, že dieťa nechala v nemocnici, nemala problém. Ako zdôraznila, dieťa tam nebolo samo, inak by ho tam nenechala.
Útek v pyžame
Skúsenosti s matkami pobehujúcimi po uliciach mesta majú aj samotní Krompašania. „Najčastejšie prechádzajú po Lorencovej ulici cez sídlisko Juh a Mier. Osobne som ich za tie roky videla veľakrát. Len tak v župane či pyžame, niektoré v papučiach, iné naboso. Dokonca tak pobehovali aj v zime, keď vonku poriadne mrzlo," poznamenala Krompašanka Iveta Nováková.
Pre deti neprišli
Podľa konateľa krompašskej nemocnice Miroslava Krausa práca s rodičkami zo sociálne nevyhovujúceho prostredia je čoraz komplikovanejšia.
„V mnohých prípadoch neabsolvujú povinné tehotenské prehliadky, a tak ich pôrodníci v nemocnici vidia po prvýkrát neraz až na pôrodnej sále," zdôraznil M. Kraus.
Lekárom tak chýbajú údaje o zdravotnom stave i o stave a priebehu gravidity, čo komplikuje starostlivosť o rodičky. Aj skúsení a odborne zdatní lekári musia potom počítať s vyšším rizikom možnosti pôrodných komplikácií.
Podľa Márie Adamovej, riaditeľky marketingu spoločnosti Agel, ktorá je stopercentným akcionárom krompašskej nemocnice, zhruba dvakrát do roka dochádza aj k tomu, že rodičky, ktoré po pôrode z nemocnice utiekli, sa pre svoje deti už nevrátili.
„Počas hospitalizácie na oddelení evidujeme nedisciplinovanosť týchto pacientok, nerešpektujú pravidlá hygieny a časté je tiež fajčenie na oddelení. Nemocnica v Krompachoch plánuje uchádzať sa o peniaze z eurofondov, ktoré by boli využité práve na vzdelávanie rodičiek zo sociálne nevyhovujúceho prostredia," dodala.
V krompašskej nemocnici sa v roku 2008 narodilo 648 detí. Do konca júla tohto roku ich bolo 364.
Ak dieťa opustí, ostane bez príspevku
V novembri 2005 vstúpila do platnosti novelizácia zákona upravujúca podmienky vyplácania príspevku pri narodení dieťaťa (zákon 235/1998 Z.z.). Podľa zákona nárok na vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa okrem iného nevzniká matke, ktorá po pôrode bez súhlasu ošetrujúceho lekára opustila dieťa v zdravotníckom zariadení. Výška príspevku, ktorý slúži na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca, na jedno dieťa predstavuje sumu 151,36 eura. Kým v minulosti si nárok na príspevok mohla matka uplatniť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho bydliska po obdobie jedného roka, v súčasnosti tak môže urobiť už len do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Po uplynutí tohto času nárok na príspevok zaniká.
Matky zároveň v prípade úteku z nemocnice nedostanú ani príplatok k príspevku vo výške 678,49 eura. Na tento príplatok majú nárok matky prvého, druhého alebo tretieho dieťaťa, ak splnia aj podmienky pre poskytnutie samotného príspevku.
Drahé výživové náhrady
Podľa slov jedného z dlhoročných pôrodníkov, za útekmi matiek je najmä strach o deti, ktoré ostali doma.
„Vo väčšine prípadov ide o rodičky, ktoré už majú mnohodetné rodiny. Matka má v rodine dominantné postavenie, čo sa týka starostlivosti o deti. Vedia, že počas ich neprítomnosti nebude o ostatné deti postarané. Navyše nemocničné prostredie je pre ne cudzím prostredím a ťahá ich to domov," priblížil pôrodník.
Deťom ponechaným v nemocniciach sa ako náhrada za materské mlieko podáva umelá výživa. Ide o hypoalergénne (protialergénne) mlieka, ktoré sú dosť drahé. Jedno balenie vyjde na 13 eur. Deťom sa podávajú každé tri hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.