VYSOKÉ TATRY. Tatranskí ochranári chcú pomocou špeciálnych telemetrických obojkov, ktoré z krkov medveďov vysielajú informácie, získať viac poznatkov o živote tejto šelmy. Zatiaľ však čelia viacerým prekážkam.
Nechcú sa nechať sledovať
Skóre dva nula v prospech medveďov. Tak hodnotí s dávkou humoru doterajší priebeh výskumného projektu riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. V lete sa obojok nepodarilo nasadiť statnému macovi. A to za okolností, ktoré ľuďom vyrážali dych. Maco si prišiel na viackrát do odchytovej klietky vybrať potravu - lákadlo. Prefíkane však von z klietky vždy nechal aspoň malú časť labky, aby klietku nemohli uzavrieť.
Nakoniec sa i potešili
Teraz ochranári čelia novému prekvapeniu. Jediný maco, ktorý mal obojok, si ho z krku vyvliekol. "Neberieme to tragicky, ale športovo. Takmer každý experiment, keď sa začína, sprevádzajú ťažkosti," hovorí Majko. Obojok začal postupne vysielať signály z jedného miesta pri svojom zimnom brlohu. Boli dve možnosti, buď medveď uhynul, alebo stratil obojok. Pracovníci národného parku sa potešili, keď zistili, že ide o druhú možnosť. Vysvetlenie
"Obojok sme medveďovi nasadili na jeseň, keď mal už pripravenú tukovú zásobu na zimný spánok. Tá tvorila 25 percent objemu, teda obojok macovi jednoducho skĺzol," hovorí Majko. Ochranári sú však odhodlaní pokračovať. Obdobný problém by už nemal nastať. "Teraz už máme k dispozícii spolu päť obojkov, pre všetky medvedie veľkosti. Statných samcov, no i medveďov juniorov," povedal Majko.
Tri roky
Nové obojky počítajú i s rezervou pre zimnú tukovú hmotu. Nové straty obojkov po ich nasadení by preto už nemali hroziť. Podľa Majka nehrozí ani opačný prípad, že dospievajúceho a rastúceho medveďa by začal obojok tlačiť. "Obojok má medveď na sebe len po dobu životnosti batérie, čo je tak približne tri roky, Potom sa vypne a automaticky odpadne," spresnil riaditeľ.
Poliak na výlete
Tatranskí ochranári teraz pomáhajú aj poľským kolegom. "Ich medveď s obojkom sa teraz na dlhší čas zatúlal k nám. Požiadali nás o pomoc, keďže ide o starý typ obojka, ktorý automaticky neodpadá," povedal. Aj vďaka obojku tak mohli zoológovia zachytiť pobyt poľského migranta.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.