ne a turistom je čo ponúknuť.
MURÁŇ. K Muránskemu hradu sa nemôžu dostať najmä starší ľudia. Auto totiž musia turisti odstaviť pri obecnom úrade a odtiaľ ísť niekoľkokilometrovými trasami na Muránsku planinu, alebo na hrad. Niekoľkodňové pobyty tu preto veľmi neobľubujú. Navyše, chýbajú im služby ako viac reštaurácií, požičovňa bicyklov a aj sprievodcovská služba pri potulkách prírodou.
"Víkendové" turistické centrum
Starosta Muráňa Roman Goldschmidt (N) považuje za veľmi potrebné získať do správy obce aspoň záchytné parkovisko na Veľkej lúke. Odtiaľ by vystúpiť na Muránsky hrad (935 m. n. m.) nemal byť problém ani pre starších ľudí. Takto si tí, ktorí nemôžu absolvovať niekoľkokilometrovú túru z obce na hrad musia zaobstarať najprv povolenie pre vstup na cestu vedúcu popod zrúcaniny hradu. "O záchytnom parkovisku pre lepšie sprístupnenie tejto pamiatky rokujeme a ešte aj budeme so Správou Národného parku Muránska planina," hovorí starosta. Pre turistov bolo ešte vlani otvorené Turistické informačné centrum v obci. Teraz je tam zamestnanec platený obcou k dispozícii už len cez víkendy. "Na toto sa sťažujú turisti a oprávnene. Vlani však správa národného parku vedela prevádzkovať centrum aj cez týždeň, teraz na to financie nemá a tak na obecné náklady otvárame aspoň cez víkendy. Kvôli informáciám pre turistov a propagačným materiálom. Turistom totiž chýba aj sprievodca, chýbajú im informácie".
Obec chce parkovisko na Veľkej lúke
Podľa starostových slov žiadnu krízu v turizme v tejto časti Slovenska necítiť.
"Drastický úbytok turistov sme nezaznamenali. Ale chodia zväčša len cez víkendy, keď je pekné počasie. Niekedy som sám prekvapený, keď vidím množstvo áut pred obecným úradom. Prídu z celého Slovenska, z Čiech aj z Maďarska. Ale neostanú dlhšie než na jeden deň. Lebo kamkoľvek do okolia by sa vybrali, všade musia prejsť veľa kilometrov. Nemôžu sa dostať nikam bližšie s autom a až potom absolvovať niekoľkokilometrovú túru. Pritom sem chodia hlavne kvôli prírode, na túry, ale tá plocha, kde je čo obdivovať, je obrovská. Lákajú ich náučné chodníky, túry, hrad aj kone na Veľkej lúke. Preto by pomohlo záchytné parkovisko," vysvetľuje starosta. Sám pripúšťa, že turizmus sa rozbieha ťažkopádne.
Ubytovacích kapacít je málo
Napríklad nie je podľa neho veľa ľudí, ktorí by príchod turistov využívali na podnikanie v oblasti poskytovania ubytovania na súkromí. "Obec má jeden penzión, ktorý dala do prenájmu. Minule bolo tak obsadené, že som musel zháňať ubytovanie na súkromí cez známych. Špecifickou záležitosťou je každoročne Rodeo Muráň, vtedy tu máme tisícky návštevníkov. Ale tie reštauračné a ubytovacie služby, ktoré tu máme, im nestačia. Musíme turistom ponúknuť viac produktov. Veď napríklad aj keď ostanú na niekoľko dní, večer si nemajú kam vyjsť, alebo sa kde najesť. Takže sa radšej rozhodnú len pre jednodňový pobyt v obci, alebo v jej okolí," hovorí R. Goldschmidt.
Najväčším lákadlom ostávajú dlhodobo zrúcaniny Muránskeho hradu. Pre bezpečnosť turistov bolo potrebné zachrániť aspoň jeho vstupnú bránu, čo sa aj podarilo. Teraz sa však zháňajú peniaze na zakonzervovanie hradných múrov, problém je najmä v časti, kde sú už v múroch pukliny. "Chceli by sme dať urobiť aj komplexný výskum vrátane statiky. Chystá sa aj vyčistenie hradnej studne. Na všetko však treba peniaze a naším cieľom, aj cieľom ľudí, ktorým na hrade záleží, je urobiť všetko pre to, aby bol prioritou návštevník, jeho pohodlie a bezpečnosť," dodal starosta Muráňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.