ROŽŇAVA. Tento bod obsadil v rokovacom programe prvé miesto a pri jeho prerokúvaní sa niesla v sále živá diskusia. Podľa vyjadrení primátora Vladislava Laciaka (Smer-SD), bolo mimoriadne zastupiteľstvo zvolané hlavne kvôli tomuto bodu.
Na preklenutie potrebujú vyše milióna eur
Spolu 15 prítomných poslancov rozhodovalo o návrhu predať z majetku mesta niekoľko budov. V prvom bode išlo o Turistickú ubytovňu na Ulici Šafárikovej č. 17, v druhom bola navrhnutá administratívna budova na Štítnickej ulici č. 10, bývalý Rasz klub. Treťou v poradí bola administratívna budova bývalého Štatistického úradu na Letnej ulici č. 45, na štvrtom mieste sa v návrhu na predaj nachádzali pozemky na sídlisku Juh, pri čerpacej stanici Shell. Pri tomto bode sa zároveň v návrhu uvádza, že o tri zo štyroch uvedených parciel prejavila záujem anglická developerská a investičná spoločnosť Fordington LTD, prostredníctvom svojej dcérskej firmy v Bratislave. Žiadosť, v ktorej spoločnosť navrhla 3 varianty štúdie na výstavbu potravinového reťazca je zaevidovaná na mestskom úrade. V poslednom piatom bode bola do predaja zahrnutá budova bývalého Štátneho archívu na Námestí baníkov.
Vo všetkých uvedených bodoch, okrem pozemkov na sídlisku Juh, sa zároveň uvádza, že ich predajná hodnota bude určená po vypracovaní znaleckého posudku, ktorý je u znalca objednaný. Predaj majetku primátor Rožňavy odôvodnil slovami, že celková suma, ktorú mesto potrebuje na preklenutie obdobia tohto roka je spolu približne 1 991 635 eur (60 miliónov korún). "Z toho 30 miliónov predstavuje výpadok na podielových daniach," vysvetlil primátor Vladislav Laciak.
Peniaze z predaja pôjdu aj na mzdy
Väčšina poslancov mala k bodom návrhu predaja výhrady. "Majetok mesta by mal byť predaný účelovo a nie kvôli tomu, aby mesto malo na mzdy a papier," vyjadril svoj názor nezávislý poslanec Viktor Baláž. Primátor uistil, že peniaze z predaja majetku pôjdu aj na iné veci, než sú mzdy. "Či už je to šport, kultúra, proste na všetko, čo mesto musí financovať, veď kvôli tomu bolo zastupiteľstvo zvolané. Mesto má rozbehnutých množstvo vecí, ktoré musí zároveň aj financovať a na to by nám mohli pomôcť práve peniaze z predaja. Okrem iného to bude aj na mzdy či papier."
Obdobie po úspešný predaj majetku preklenúť úverom z banky, bola myšlienka nezávislého poslanca Ľudovíta Kosshuta. Na túto alternatívu zareagoval prednosta mestského úradu Ján Štefan: "Keďže finančné prostriedky už boli prerozdelené, situáciu treba urýchlene riešiť a preto je potrebné niečo odpredať. Tých 60 miliónov korún nie je zanedbateľná čiastka. Jednou z možností je aj prekleňovací úver, ktorý je však potrebné aj splácať."
K predaju majetku zaznelo viacero vyjadrení. Poslankyňa Katarína Kopecká (Smer-SD) navrhla v jednej z budov zriadiť zariadenie opatrovateľskej služby.
Nezávislý Ladislav Dávid zasa nesúhlasil s predajom Turistickej ubytovne, ktorá je v správe Technických služieb mesta. Ako povedal: "Technické služby z tejto budovy majú aspoň čiastočný príjem, preto predať ubytovňu neodporúčam, stratíme tým zároveň ubytovacie priestory patriace mestu."
Predať či nepredať
Najspornejším z bodov v návrhu bol odpredaj budovy bývalého Štátneho archívu, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta. Tento prejde do majetku mesta až po spísaní zámennej zmluvy medzi mestom a ministerstvom vnútra, ktorá je podľa znenia vypracovaného návrhu pripravená na podpis. "Momentálne táto budova nie je majetkom mesta, najprv nech sa to dorieši a nech sa predáva až potom," navrhol V. Baláž.
Poslankyňa za SMK Erika Szabadosová však poukazovala na schátraný stav tejto budovy, ktorú preto navrhla odpredať. "Na opravu mesto nemá financie, čím dlhšie bude jej majetkom, tým viac sa bude jej stav zhoršovať," povedala. K názoru poslankyne sa priklonil aj poslanec L. Dávid, ktorý tiež budovu navrhol predať.
Nezávislý poslanec Juraj Dubovský s predajom zasa nesúhlasil a svoje stanovisko odôvodnil slovami: "Budovu, ktorá sa nachádza v centre mesta, chceme predať a ani sme neuvažovali, na čo by sa dala využiť. Zatiaľ je stále majetkom štátu, ktorý sa o jej stav zároveň musí starať. Ak nám ju predá, tak by to malo byť aj so zľavou. Za predaj tejto budovy hlasovať nebudem," povedal.
V bode návrhu predaja administratívnej budovy, bývalého Rasz klubu na Štítnickej ulici, ktorej správcom je základná umelecká škola, prevládal názor poslancov budovu si ponechať.
Do súťaže nepôjdu tri z piatich bodov
V závere rokovania poslanci jednohlasne prijali návrh hlasovať za predaj každej z budov jednotlivo. Svojím uznesením neodsúhlasili jednak návrh predaja Turistickej ubytovne a zároveň ani predaj administratívnej budovy, bývalého Rasz klubu na Štítnickej ulici. Pri predaji administratívnej budovy bývalého Štatistického úradu na Letnej ulici č. 45 boli jednoznačne za. Takisto schválili predaj pozemkov na sídlisku Juh pri čerpacej stanici Shell. Zároveň poslanci rozhodli, že oba predaje sa uskutočnia prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže. Budova bývalého Štátneho archívu na Námestí baníkov taktiež na predaj ponúknutá nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.