GEMER. Úrady práce však aj napriek tomu podľa štatistických údajov uvádzajú, že trh s nelegálnou prácou je na ústupe a námatkové kontroly, ktoré vykonávajú, dopadnú často bez zistení.
Pracujúci "dohodári" sú zároveň v evidencii
Podľa vyjadrení úradov množstvo ľudí v Gemeri pracuje prostredníctvom živnosti. To zjednodušene znamená, že človek pracuje sám na seba a takisto si sám hradí aj všetky odvody. Veľa zamestnávateľov však ponúka pracovníkom aj zamestnanie prostredníctvom dohôd o vykonaní práce.
"Viacero subjektov zamestnáva svojich pracovníkov prostredníctvom uzavretia tejto dohody, keď za svojich zamestnancov nemusia platiť odvody, ako napríklad nemocenské, invalidné, dôchodkové poistenie", vysvetlila zástupkyňa vedúceho oddelenia kontroly na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Revúcej Martina Kissimonová.
"Zamestnávatelia síce uzavrú s pracovníkmi dohody o vykonaní práce, no zároveň zamestnanci za splnenia určitých podmienok naďalej môžu zostať v evidencii uchádzačov o zamestnanie", doplnila informácie pracovníčka ÚPSVaR v Rimavskej Sobote Dana Cochová.
Príčinou je, že uchádzač o zamestnanie síce môže v danom subjekte pracovať na základe uzavretia dohody o jej vykonaní, no zároveň, ak jeho zárobok neprekročí hranicu životného minima, uchádzač z evidencie vyradený byť nemôže. A práve túto situáciu podľa vyjadrení pracovníkov úradu práce využíva množstvo zamestnávateľov v okresoch Gemera. "Aj preto nám počty ľudí bez práce ani počas sezónnych prác neklesajú," vysvetlila D. Cochová.
Dokázať nelegálnosť práce v baroch je náročné
Aj v okrese Revúca je dlhodobá vysoká nezamestnanosť a pracovných ponúk z mesiaca na mesiac ubúda. Podľa vyjadrení M. Kissimonovej tu väčšina ľudí pracuje u drobných podnikateľov. "Napríklad v baroch či pohostinstvách zväčša ľudia pracujú práve na dohody o vykonaní práce. V takom prípade je možné odrobiť do roka spolu 350 hodín." Tu však nastáva problém, keď je podľa Kissimonovej ťažké dokázať zamestnávateľovi, či tento počet odrobených hodín u svojich zamestnancov dodržiava. "Takýmito prípadmi sa zaoberajú skôr inšpektoráty práce," informovala.
Kontrolujú aj na podnet občanov
"Okrem inšpektorátov práce sú kontroly vykonávané tiež ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny aj úradmi práce a to pravidelne, aj v zmysle platného zákona," vysvetlila hovorkyňa ÚPSVaR v Rožňave Miroslava Spišáková. Podľa hovorkyne úrad práce vykonáva prehliadky v rámci celoslovenských akcií zameraných na nelegálne zamestnávanie. "Môže to byť však aj z vlastnej iniciatívy, náhodným výberom subjektov, ako aj na podnet občanov," vysvetlila.
"V Rožňave bolo v rámci kontroly nelegálnej práce v roku 2008 zistených 8 nelegálnych zamestnávaní a jedna nelegálna práca," spresnila hovorkyňa.
Minulý rok padli aj pokuty
Podľa štatistických údajov však ani v okrese Revúca úrad práce v tomto roku nezistil žiadnu nelegálne vykonávanú prácu. "Za minulý rok to bola jedna spoločnosť s ručením obmedzeným v Jelšave, kde zamestnávateľ mal nelegálne v pracovnom pomere 2 osoby," uviedla M. Kissimonová. "Jedna z nich bola zároveň evidovaná na úrade práce a po týchto zisteniach bola z evidencie vyradená. Zamestnávateľ dostal pokutu 10-tisíc korún. Pri opakovanej kontrole však už podobný prípad u tohto zamestnávateľa zistený nebol", dodala.
Podobne je na tom aj okres Rimavská Sobota. "Zo štatistických údajov bolo v minulom roku zistená nelegálne vykonávaná práca u jedného zamestnávateľa, ktorému bola následne udelená pokuta vo výške 1 500 korún", vysvetlila vedúca oddelenia kontroly na úrade práce v Rimavskej Sobote Jesika Pánisová. "Za prvý polrok aktuálneho roka nebol pri počte vykonaných kontrol v 34 subjektoch zistený ani jeden zamestnávateľ, u ktorého by nelegálnu prácu zamestnanci vykonávali."
Fakt
Pozor na pokuty
- Zamestnávatelia - O nelegálnom zamestnávaní možno hovoriť vtedy, keď zamestnávateľ nemá s pracujúcim zamestnancom založený pracovnoprávny vzťah, alebo má síce založený pracovnoprávny vzťah (t. j. podpísanú pracovnú zmluvu, dohodu o vykonaní práce,...), avšak zamestnávateľ si nesplnil oznamovaciu povinnosť voči sociálnej poisťovni. Pri zistení nelegálneho zamestnávania môže byť v zmysle vyššie uvedeného zákona uložená pokuta do výšky 33 193,90 € (1 000 000 Sk).
- Zamestnanci - O nelegálnej práci sa hovorí, ak ide o prácu, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nemá s touto osobou založený ani iný než pracovnoprávny vzťah, napr. obchodno-právny alebo iný občianskoprávny vzťah. Takejto osobe možno za nelegálnu prácu uložiť v zmysle vyššie uvedeného zákona pokutu do výšky 331,94 € (10 000 Sk).
Informácie boli čerpané zo zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.