SPIŠ. Policajti na Spiši sú pri svojom povolaní vystavení riziku, že budú napadnutí blchami, všami a inými parazitmi, ale aj žltačkou či tuberkulózou. Dôvod je prozaický, na Spiši je veľa osád. Ich obyvatelia žijú v chatrčiach, kde chýbajú aj elementárne hygienické návyky.
Bol zúfalý
"Bol som zúfalý, manželka bola v tom čase tehotná. Bál som sa, že ohrozím celú rodinu. Hovoril som, že ani nepôjdem domov a budem prespávať na oddelení. Lekárka mi dala špeciálnu masť s tým, že sa mám natrieť celý od hlavy po päty. Povedala mi, že buď alebo. Buď mi svrab za pár hodín zmizne alebo nie, a v tom prípade budem hospitalizovaný v nemocnici. Našťastie, naplnila sa tá prvá možnosť. Predsavzal som si, že už nevojdem do žiadnej chatrče. Lenže pri mojej policajnej práci sa to nedá," spomína na vtedajšie udalosti B. Holečko.
Blchy v spálni
Mária Turčaniková pracuje na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Markušovciach spolu so svojím manželom. Domov sa im podarilo doniesť z práce pre zmenu blchy. Našťastie parazity objavili rýchlo, vydenzifikovali si spálňu a kúpili spreje. "Báli sme sa hlavne toho, aby to nechytili deti," zveruje sa M. Turčaniková.
Iba rómski špecialisti
Zástupkyňa riaditeľa na Obvodnom oddelení v Markušovciach Eva Berníková nám ukazuje hrubý zväzok písomnej agendy, ktorá sa týka práve takýchto situácií. Bohužiaľ, nie všetci policajti, ktorí majú vo svojom obvode aj osady, sú pri svojej práci finančne alebo materiálne zvýhodnení. Na aktuálne požiadanie však všetkým vedia nadriadení dodať rôzne dezinfekčné prostriedky, je to však jednorazová záležitosť.
Ako hovorí E. Berníková, podľa pokynu hlavného hygienika na takéto "vymoženosti" majú nárok iba policajti, ktorí sú takzvaní rómski špecialisti. V ich prípade ide o troch policajtov. Celkovo ich tu pracuje devätnásť, a denne riešia problémy v rómskych osadách. Špecialisti totiž potrebujú nejaký čas na oddych, dovolenku, alebo voľno po službe. Rómsky špecialista okrem príplatku vo výške 22 eur má nárok aj na špeciálne rúška na tvár, špeciálne mydlá, rukavice, uzatvárateľný odpadkový kôš či dve skrine, do jednej si odkladá civilné šaty, do druhej zase uniformu.
Zvratky sa už umývajú ľahšie
"Oproti minulosti sa však situácia ako-tak zlepšila. Napríklad v predošlých autách sme mali látkové poťahy, a tak sa sedadlá od zvratkov, výkalov či krvi čistili veľmi ťažko. Nové kie majú ľahko umývateľné poťahy," vysvetľuje E. Berníková.
Ak nahlásia, že na oddelení majú ohnisko nákazy, prijímajú sa aj patričné opatrenia. Čiže situácia sa rieši, keď je akútna. "Podľa mňa to nestačí, nutné sú komplexné či preventívne opatrenia," myslí si E. Berníková. Táto zástupkyňa policajného riaditeľa dokonca žiadala pre ich oddelenie príplatky za prácu v takto sťažených podmienkach, ale bezúspešne.
Uvažujú o nafte
B. Holečko nám povedal, že on, ale aj jeho kolegovia, si za vlastné peniaze kupujú špeciálne spreje, aby sa chránili pred parazitmi. "Pred každou službou sa nasprejujem, aby som nič nechytil. Pravidelne si dezinfikujeme skrine. Už sme s kolegami uvažovali, že použijeme aj naftu, vraj je to zaručený prostriedok proti blchám. Uvedomujeme si však, že je to už krajné riešenie," delí sa o svoje skúsenosti.
Stanovisko
Čo hovorí Krajské riaditeľstvo PZ v Košiciach
Je pravdou, že v tomto smere sú zvýhodnení najmä tí policajti, ktorí sú väčšinu pracovného času v zdraviu škodlivom prostredí a kde reálne existuje riziko možnej nákazy. V spolupráci s hlavným hygienikom, ministrom vnútra, ale aj regionálnymi hygienikmi boli vypracované normy, ktoré vyšpecifikovali niektoré služby v rámci policajnej činnosti, ktorým sa z uvedených dôvodov poskytujú isté náležitosti. Tie môžu byť vo forme pracovných a ochranných pomôcok, finančných zvýhodnení, vo forme bezplatného očkovania voči rôznym chorobám, ale aj v poskytovaní dodatkovej dovolenky. Takéto výhody však nie je možné poskytovať všetkým policajtom, pretože nie každý a v rovnakom rozsahu pracuje v takomto prostredí.
Okrem toho sa každému policajtovi v určených termínoch poskytujú peňažné či nepeňažné príspevky, za ktoré si môžu zadovážiť potrebné odevné či výstrojné súčiastky, obuv a ochranné prostriedky aj v policajných odevných zariadeniach. V individuálnych prípadoch vedia aj zabezpečiť potrebný výstroj a ochranné pomôcky pre policajtov, ktorí v takomto prostredí pracujú. Treba mať však na pamäti, že policajná činnosť sama osebe nie je ľahká a teda predpokladá aj nasadenie síl a prostriedkov do takýchto miest a rizikových priestorov. S tým však museli všetci policajti počítať už v čase, keď sa do radov Policajného zboru hlásili.
(krpz)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.