SPIŠ. Podľa riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi Eleny Gajdošovej, monitorovaniu kvality plôch určených na kúpanie sa hygienici venujú počas celého roka. V priebehu leta o čosi viac.
Nebezpečenstvo úrazu
„V pôsobisku nášho úradu, teda v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica, nemáme oficiálne prírodné kúpaliská. Problémom je Ružín. Čo sa týka kúpalísk, na našom území ich pravidelne kontrolujeme. Samozrejme, sú tu isté riziká spojené s kúpaním sa v rôznych prírodných nádržiach," uviedla riaditeľka hygieny. „Kúpanie na akýchkoľvek prírodných kúpaliskách, ktoré nie sú vyhlásené ako vody vhodné na kúpanie a monitorované príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva, je na vlastné riziko," zdôraznila Jana Murková z oddelenia hygieny životného prostredia RÚVZ.
Obľúbená destinácia
Lukáš Vrábeľ chodieva s priateľkou na jazero na Sabinku v časti Zahura pri Spišských Vlachoch pravidelne každý rok. Jazero je obľúbeným miestom obyvateľov blízkeho okolia, hoci nie je oficiálnou vodnou plochou na kúpanie. Obľúbené je aj medzi rybármi.
„Nemáme to ďaleko a páči sa nám tu. Keď sú horúce dni, voda je aj príjemne teplá a dá sa tu dobre zaplávať. Priateľka radšej uprednostňuje opaľovanie na brehu," uviedol Lukáš. Na otázku, či sa neobáva kúpania v nesledovaných prírodných vodných plochách, odpovedal negatívne. „Chodievame sem dlhé roky a nikdy sa nič nestalo. Ak by sa mal človek obávať všetkého, ráno nevyjde z domu," dodal Lukáš.
Zvracanie i hnačky
Ako zôraznila J. Murková, pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva každý týždeň zadávajú aktuálne informácie o situácii na prírodných a umelých kúpaliskách do informačného systému Voda na kúpanie. Informácie zo systému sú verejnosti dostupné na internetovej stránke ÚVZ SR.
Pri rekreačnom kúpaní voda sa dostáva do priameho kontaktu s pokožkou a sliznicami, často dochádza k prehĺtaniu istého množstva vody, z čoho vyplýva celý rad zdravotných rizík. „Sú to hlavne riziká prenosných ochorení v dôsledku prítomnosti pôvodcov nákaz, ktoré sú schopné prežívať a množiť sa vo vodnom prostredí. Vo vode sa množia rôzne druhy mikróbov, húb, plesní, kvasiniek, môžu sa tu nachádzať aj črevné parazity, ktoré sa do vody dostanú z chorých ľudí alebo zvierat, ale aj z prírodného prostredia. Spôsobujú rôzne ochorenia, napríklad gastroenteritídy (zápal žalúdka a čriev so zvracaním a hnačkami), vírusové zápaly očných spojiviek, rany sa môžu infikovať a zapáliť. Mikroskopické huby, plesne i kvasinky vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov a slizníc. U citlivých ľudí môžu vznikať zápaly močových a pohlavných orgánov," upresnila E. Gajdošová.
Hrozia sinice i úrazy
Zdravotné riziká na prírodných jazerách, vodných nádržiach, štrkoviskách spôsobujú najmä sinice. Tie sa na hladine vyskytujú najmä vo forme vodného kvetu. Môžu vyvolať alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zápaly očných spojiviek. V nekontrolovaných prírodných kúpaliskách býva výraznejšie riziko chemického znečistenia napr. ropnými látkami, ťažkými kovmi či pesticídmi. Ako dodala E. Gajdošová, podceňovať netreba ani riziko utopenia pri vstupe do neznámej stojatej či tečúcej vody - pri prudkom vstupe do chladnej vody pripravíte pre prehriaty organizmus „teplotný šok", hrozia nielen kŕče svalov, ale až astmatický záchvat.
Ďalším rizikom pri kúpaní sú úrazy, najčastejšie ide o poranenia krčnej chrbtice a miechy pri skákaní tzv. „hlavičky", čo môže mať za následok čiastočné alebo úplné ochrnutie tela.
Kontrola kvality vody na kúpanie
Na Slovensku sleduje kvalitu vody na kúpanie RÚVZ Slovenskej republiky a 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Ročne sa kontroluje vyše 180 umelých kúpalísk a 70 prírodných. Za kvalitu vody zodpovedá prevádzkovateľ. V prípade, že lokalita nemá prevádzkovateľa, ale v horúcich dňoch ju na rekreáciu využíva väčší počet osôb, je lokalita sledovaná RÚVZ.
Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonáva:
- kontrolu pripravenosti prírodných a umelých kúpalísk na začiatok prevádzky,
- kontrolu dodržiavania začiatku prevádzky s cieľom zamedzenia prevádzkovania kúpaliska bez povolenia orgánu verejného zdravotníctva, kontrolu kvality vody v bazénoch a na prírodných kúpaliskách pred otvorením sezóny na základe výsledkov laboratórnych rozborov zabezpečených z prostriedkov prevádzkovateľov,
- kontrolu prevádzky prírodných a umelých kúpalísk počas letnej turistickej sezóny - hodnotí sa podľa platných hygienických kritérií vybavenosť areálov, stav bazénov, prevádzkový poriadok a ďalšie skutočnosti, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu rekreácie a zdravie rekreantov, kontrolu kvality vody počas prevádzky kúpalísk na základe výsledkov predložených prevádzkovateľom.
(zdroj: rúvz)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.