JAKUBANY. Narodenie Jána Krstiteľa si mládež každoročne pripomínala chodením po dedine spievajúc: "Na švatiho Jana špivame do rana, oj Jane, Jane, švatyj Jane. Zochabil mja frajir na samoho Jana, bodaj mu zhorila stodola i staňa, bodaj mu zhorila stodola i staňa..."
A keď sa začalo stmievať, dievčence poskladali na kôpky slamu, chlapci ju zapálili a spoločne preskakovali ohníky, ktoré dodnes nazývajú - sobytky. Pastieri zase v noci zapaľovali vatry a s horiacimi fakľami, ktoré bolo vidieť až do dediny, chodili po horách.
Na túto tradíciu nadviazala 28. júna obec Jakubany v okrese Strará Ľubovňa, ktorá na peknú slnečnú nedeľu pripravila tretí ročník slávnosti Jánske ohne s podporou Prešovského samosprávneho kraja, Ľubovnianskeho osvetového strediska a Rusínskej obrody na Slovensku. Do programu zaradili národnostne príbuzné rusínske folklórne skupiny - Kečeru z Jakubian, Poľanu z Jarabiny, Barvinok z Kamienky a goralskú FS z Kolačkova. Medzi nimi sa írečitým humorom blysla ľudová rozprávačka Araňa z Jarovníc.
Festival prilákal takmer tisíc divákov
Festival na futbalové ihrisko, kde je od vlaňajška nová tribúna, prilákal takmer tisíc divákov. Starosta Jakubian Jozef Dufala nám po troch hodinách skvelej spoločenskej zábavy povedal: "Na slávnosť sme pozvali folklórne skupiny, ktoré sú nám územne blízke a program, ktorý predviedli, bol na solídnej kultúrnej úrovni."
Usporiadatelia - scenár pripravila vedúca folklórnej skupiny Kečera Eva Fáberová - do programu zaradili aj skupinu jakubianskych detí, ktoré sa predviedli spontánnymi hrami, ako sa zachovali z čias pastierikov dobytka. Obecenstvo často malo dôvod nadšene tlieskať, ale aj spievať, veď repertoár folklórnych skupín dôverne pozná, sprevádza ich po celý život.
Fakty o súbore
Kečera tento rok bodovala
- Folklórny súbor Kečera, ktorá má tridsaťosem členov, ako víťaz okresnej súťaže dedinských folklórnych súborov v Litmanovej postúpil na krajskú súťaž vo Vihorlatskom osvetovom stredisku v Humennom, kde spomedzi deviatich skupín Prešovského samosprávneho kraja obsadil prvé miesto. Jakubianci predčili viaceré známe skupiny, ale najmä populárnu Raslavicu.
- Kečera vynikla aj na tohtoročnej celoslovenskej súťaži v Liptovskom Mikuláši, kde opäť predviedla dvadsaťminútový program Jakubianska svadba. Odborná porota konštatovala, že zo všetkých pätnástich súťažiacich folklórnych skupín mala najlepšie naštudovaný spev. V galaprograme účinkovala s rovnocenne vyhodnotenými folklórnymi skupinami zo Zamutova, Kozároviec (laureáti) a Parchovian, za čo získala prestížne ocenenie Pohár národného osvetového strediska.
- Jakubianci dosiahli podobný úspech iba v roku 1980, keď na celoslovenskom festivale triumfovala detská folklórna skupina vedená učiteľom Michalom Kundľom.
rad
Autor: Anton Radič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.