v čase krízy môže pomôcť.
VYSOKÉ TATRY/POPRAD. Nie každý prichádza do Tatier autom. Tých, ktorých lákalo vidieť veľhory z "druhej strany", čakala komplikovaná prestupová odysea. Autobusom museli najskôr prísť na hranicu. Tam vystúpiť, prejsť pár metrov pešo cez "čiaru", znova si kupovať lístok v inej mene a nasadnúť do autobusu v druhej krajine.
Za 4 eurá
Dnes si turisti môžu vydýchnuť. Poľské Zakopane so slovenskými tatranskými osadami a Popradom spájajú linky až dvoch prepravcov. Frekvencia odchodov je prispôsobená jednotlivým obdobiam turistickej sezóny. "Je to náš prípad. Do Tatier chodíme často vlakom. Vidieť len jednu stranu by bolo veľké ochudobnenie. Priame linky nás potešili. Aj ceny sa ´dajú´," hovoria svorne Kasia a Krzemek z poľského Opole. Z Tatranskej Lomnice do Zakopaneho stojí lístok 4 eurá.
Nehovoria o konkurencii, naopak
Peter Chudý zo stavovského Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry okrem zvýšeného komfortu pre turistov hovorí aj o príležitosti pre podnikateľov, ktorých skúša hospodárska kríza. Podľa neho druhá poľská strana nie je pre našu konkurenciou, ale doplnok, ktorý robí destináciu ešte atraktívnejšou. Chudý predpokladá, že linky môžu ešte zvýšiť počet Poliakov ubytovaných v Zakopanom prichádzajúcich aspoň na jeden deň na "našu stranu."
Čakala dve hodiny
"Poliaci sú doslova turistický národ. Kým našinci v Tatrách skôr uprednostňujú pobyty v osadách, Poliaci sa hrnú na hrebene a trasy," povedal Chudý.
Jeho hodnotenie potvrdzuje príhoda reportérky STV Ivany Ratkovskej. Tá natáčala reportáž pod štítom Rysy a zaujímali ju slovenskí respondenti. "Čakala som dve hodiny, ale bol tam len samý Poliak a Čech. Nakoniec som stretla jediného Slováka, a aj to bol môj kamarát z brandže Igor Barát," povedala Ratkovská.
Turistický národ
Na chodníkoch na poľskej strane sa vytvárajú rady, na našich nie. "Najmä smerom na Morské oko, čo je pre Poliakov také turistické pútnické miesto, je tento úkaz častý. Keď si zoberieme, že Poliakov je 40 miliónov a čo pre nich Tatry znamenajú, aj tu sa dajú hľadať vysvetlenia," povedal Chudý. Ten preto predpokladá, že pre časť Poliakov by naše voľnejšie chodníky v spojení s novými linkami mohli byť lákadlom.
Aquaparkom škodí euro
Ďalším magnetom pre Poliakov sú termálne kúpaliská. Tu však ako pri iných službách hrá proti Slovensku silné euro voči zlotému. Pokles Poliakov zaznamenalo i popradské Aquacity. "Je to o eure. Úbytok Poliakov, ktorí tvorili dominantnú časť návštevníkov, sa nám ale darí nahrádzať návštevníkmi z Česka, Anglicka a iných krajín," prezradil majiteľ Aquacity Jan Telensky.
Termálne bazény už i v Poľsku
Ďalším faktom sú nové termálne aquaparky na poľskej strane, ktoré predtým neboli. "Termálna voda sa vďaka tektonickému zlomu nachádza na oboch stranách. Poliaci ju len doteraz využívali iba na kúrenie," spresnil Chudý. Pikoškou je, že aquapark v Zakopanom sa začal stavať ešte pred popradským. "Napriek tomu ho Jan Telensky stihol otvoriť skôr," dodal Chudý.
"Naučia sa chodiť"
Popradské Aquacity však nevníma nové poľské parky negatívne. Podľa Telenskeho jednak veľkosťou patria do inej kategórie. "Po druhé, nám to vyhovuje, ak sa ľudia naučia chodiť do aquaparkov a zvyknú si na ne. Takto budeme profitovať i my," doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.