sa o probléme odmieta baviť.
POPRAD. Popradčan Drahoslav Mika má už dlhšie pochybnosti, či križovatka medzi Lidlom a akadémiou je v poriadku. Mika sa bojí, že môže byť len otázkou času, kedy dôjde k nešťastiu. "Pred niekoľkými dňami som bol svedkom rizikovej situácie," povedal Mika.
Zvukový signál môže zmiasť
Mika za problém považuje to, že cez cestu sa prechádza troma priechodmi cez dva ostrovčeky. Tie však nemajú zelenú súčasne v rovnakom čase.
"Kým človek čaká na zelenú na prvom ostrovčeku, desať až pätnásť sekúnd predtým sa ozve zrýchlený zvukový signál zelenej. Ten však ale platí pre poslednú časť priechodu za druhým ostrovčekom," vysvetľuje Mika.
Podľa neho riziko tak hrozí zamyslenému alebo nevidiacemu človeku bez sprievodu. "Ten nevidí a len počuje signál. Môže sa spliesť, že zvuková zelená platí aj pre ostrovček, na ktorom je červená," povedal Mika.
Podobnú skúsenosť má aj dvadsaťtriročná Mirka. "Stalo sa mi, že som takmer vykročila. Myslela som, že mám zelenú. To však bola zelená za mnou, nie predo mnou," dodala študentka.
"Funguje správne a bez poruchy"
Dodávateľská firma semaforov Siemens tvrdí, že v tomto prípade signalizácia funguje správne a bez poruchy.
"Za posledných päť rokov prevádzky neevidujeme žiadny podnet alebo sťažnosť," povedal Tomáš Kráľ zo Siemensu. Kráľ podčiarkol, že križovatka beží podľa vyhlášky o doplnení zvukovej signalizácie pre zrakovo hendikepovaných a iných príslušných noriem.
Odborníci spresňujú, že v komplikovaných prípadoch, kde je množstvo odbočovacích pruhov jednoducho nie je vždy možné nastaviť križovatku, aby zelená platila pre všetky ostrovčeky naraz.
Mesto na problém nereaguje
Správca križovatky mesto Poprad vyjasniť alebo rozptýliť obavy chodcov nechce. Kompetentný pracovník mestskej polície povedal, že problém by vedel vysvetliť, ale potrebuje súhlas primátora mesta Antona Danka. Primátor povedal, že policajt povolenie nedostane.
"Ja som povedal, že s Korzárom náš úrad nebude komunikovať. Dal som príkaz, že s vami my debatovať nebudeme," spresnil primátor.
Oči "na stopkách"
Receptom chodcov na takéto komplikované úseky je byť maximálne opatrný a mať oči stále "na stopkách". "Panáčika a jeho farbu vždy podrobne sledujem. Opatrnosť je tu úplne nevyhnutná," povedala Mária Knižková.
"Treba byť oboznámený"
Čo však majú robiť zrakovo postihnutí, ktorí nevidia? Tí sú odkázaní iba na zvukovú signalizáciu. "Kto má zrakový defekt, spolieha sa na sluch. Už ho máme tak dobre vycibrený, že to dokážeme rozlíšiť. Keď je človek oboznámený s komplikovanou križovatkou, skôr si na ňu dá pozor," povedal Marián Zvalený z Podtatranskej únie nevidiacich.
Podľa neho je slabozraká, alebo nevidiaca osoba omnoho opatrnejšia. V čase križovatky plnej áut si radšej počká na pomoc asistenta. Nevidiaci podľa neho sa nebezpečnému úseku radšej vyhnú, než by mali hazardovať so životom. Dodávateľ Siemens radí, aby si zrakovo postihnutí problémovú križovatku naštudovali dopredu so svojím sprievodcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.