SP. NOVÁ VES.
Z hokejistu, šortrekára bežec
Tomáš, prezývaný "Beňo" je študentom Materiálovo-technickej fakulty STU v Trnave.
Jeho otec pracuje v Centre voľného času, je tiež bývalý úspešný atlét - trojskokan, niekoľkonásobný majster ČSFR. V súčasnosti sa venuje atletike ako tréner a funkcionár klubu TJ Tatran Spišská Nová Ves. Mama pracuje ako ošetrovateľka v domove dôchodcov, v mladosti sa venovala atletike.
"K športu ma priviedol môj otec, keď už ako malý chalan som sa zúčastňoval rôznych súťaží organizovaných mestom, ako je cyklistika, spišské športové hry a pod. Na základnej škole tak ako každého mladého chalana ma uchvátil hokej, a tak som sa mu začal venovať od tretieho ročníka."
Čo sa stalo potom?
"Na druhom stupni základnej školy som prestúpil do športovej hokejovej triedy. V súťažiach žiackej hokejovej ligy som na ľade nedostával veľa priestoru, tak som začal hľadať inú alternatívu, kde by som mohol uplatniť svoj talent. Dostal som ponuku od vtedajšieho trénera Mariána Daniela venovať sa rýchlokorčuľovaniu na krátkej trati. Netrvalo dlho a dostal som sa do juniorskej reprezentácie Slovenskej republiky, ktorá sa pod vedením trénerky z Číny pripravovala na majstrovstvá sveta juniorov v Budapešti v roku 2003. Na týchto majstrovstvách som štartoval a v celkovom poradí som skončil na 75. mieste.
Za úspech pokladám druhé miesto na 500 metrov a tretie miesto na 800 metrov na Zimnej kalokagatii zo sezóny 1997/1998 ako žiak, potom som bol vicemajstrom Slovenskej republiky v rýchlokorčuľovaní v sezóne 1999/2000 a získal som aj šieste miesto v juniorskej súťaži Maple Cup v sezóne 2001/2002. Potom som sa zranil, celú sezónu som mal zakázané trénovať, podstúpil som operáciu kolena a po rozhodnutí lekárov nastal koniec aktívneho rýchlokorčuľovania."
Ťahalo ho to k športu
Po zranení sa Tomáš rozhodol ukončiť aktívnu činnosť.
Nedokázal byť dlho nečinný, a tak sa kontaktoval na atletických trénerov v Trnave. Po absolvovaní vstupných testov bol zaradený do tréningovej skupiny šprintérov, ktorých trénuje reprezentačný tréner šprintov Eduard Čordáš.
"Tak som sa od roku 2006 stal profesionálnym atlétom štartujúcim za TJ Tatran Spišská Nová Ves. Nastal však obrat po mojom druhom zranení kolena. Prišla druhá operácia v roku 2008. Už som neveril, že po nej sa budem znova venovať športu. Zvíťazila však moja tvrdohlavosť a pevná vôľa naďalej športovať," povedal Tomáš, ktorý sa zodpovedne pripravil na halovú sezónu.
"Na halových majstrovstvách Slovenska mužov a žien som síce skončil v behu na 60 metrov na šiestom mieste a na 200 metrov na ôsmom mieste, no dokázal som obe disciplíny bežať v novom osobnom rekorde. Toto ma povzbudilo a sám som si dokázal, že sa po operácii dá bežať opäť rýchlo. Zodpovedne som sa ďalej pripravoval, čo sa mi veľmi oplatilo, pretože v pretekoch v Českej republike som si zlepšil osobný rekord na 100 metrov - 10,90 sek. Týmto mojím časom som sa nominoval do reprezentácie SR na Európsky pohár družstiev na 4x100 metrov. Štartovali sme v zložení Benko, Šajbidor, Šimík a Turčani a dosiahli sme slovenský výkon roka 41,38 sek. Týmto časom sme sa priblížili k najlepšiemu času dosiahnutému v roku 2001. Naša štafeta skončila v Európskom pohári na šiestom mieste."
Úspech na slovenskom šampionáte
V závere júna sa konali majstrovstvá Slovenska mužov a žien v Dubnici.
"Štartoval som v Dubnici v dvoch disciplínach, a to na 100 a 200 metrov. V prvej disciplíne som skončil na druhom mieste s časom 10,76 sek. za Mentelom a v druhej na 200 metrov na treťom mieste časom 22,14 sek. za Mentelom a Turčanim."
Aké sú Tomášove plány?
"Veľmi dobre si uvedomujem, že úspech sa nerodí ľahko. Moje výsledky prichádzajú po mojej poctivej a systematickej práci v tréningoch. Musím v tejto činnosti pokračovať, pevne verím, že ma už nebude prenasledovať zranenie. Budem veľmi trpezlivý a cieľavedomý, tvrdo pôjdem za svojím vysnívaným cieľom. V roku 2010 ma čakajú okrem športu inžinierske štátnice a po ich ukončení sa chcem ďalej venovať atletike. Popri práci chcem vychovávať mladých nádejných atlétov."
Tomáš Benko potešil všetkých priaznivcov atletiky, hlavne v Spišskej Novej Vsi. Nevzdal sa a po hokeji a shorttracku sa dostal k športu, ktorý mu splnil jeho sen. Striebro a bronz v behu na 100 a 200 metrov sú toho dôkazom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.