VYSOKÉ TATRY. Ide o tretí z plánovaných termínov. Prvé dva, na konci júna a začiatkom júla, prekazilo počasie.
"Spočítavanie kamzičej zveri už tradične prebieha spoločne na slovenskej i poľskej strane Tatier. Spočítavanie robíme dvakrát ročne, hovoríme o jarnom a jesennom termíne. Jesenný má za cieľ zistiť početnosť kamzičej populácie pred nástupom zimy," povedal pre TASR námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu Marián Šturcel.
Stavy kamzičej zveri v národnom parku sa podarilo stabilizovať. Ako vyplynulo z výsledkov vlaňajšieho jesenného spočítavania, na území Tatier žilo 532 kamzíkov, z toho 108 na poľskej strane.
Najpočetnejšie čriedy kamzíka tatranského vrchovského žijú v Belianskych Tatrách, a to najmä vďaka zníženému tlaku turistickej verejnosti. Postupne sa rozrastajú čriedy aj na južnej strane Tatier.
Počas vyše polstoročného sledovania kamzičej populácie zaznamenali ŠL TANAPu najnižšie stavy koncom 90. rokov minulého storočia, kedy počet kamzíkov poklesol pod hranicu 200 jedincov, čo bolo podnetom na prijatie projektu záchrany tohto typického predstaviteľa tatranskej fauny. Naopak, najpočetnejšie stáda sa pásli v národnom parku v rokoch 1964 až 1965, kedy zaregistrovali na tatranských svahoch do tisíc kamzíkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.