aj oveľa bezpečnejšie. Jedno lano utiahne až štyri tony. Čochvíľa ich chcú mať vo svojej výbave aj poľská a talianska strana.
LOMNICKÉ SEDLO. Horskí záchranári z troch krajín si v sobotu a nedeľu vymieňali záchranárske techniky pri lietaní v Pieninách a Slovenskom raji. Včera si na Sedle odskúšali nové dynema laná. "Prechádzali sme spúšťanie (spusty) na oceľovom, statickom lane. Robili sme aj ukážky na dynema lane," uviedol riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga. Tie vyrobili pre vodné športy. Zdá sa, že ulahodili aj záchranárom z hôr. "Na prvý pohľad vyzerajú veľmi nedôveryhodne. Keď ich chytíte do ruky, pripomínajú šnúru na bielizeň. Nedajú sa na tom robiť uzly, no majú obrovskú nosnosť," prezradil Janiga. Len osemmilimetrové lanko utiahne až štyri tony. Výhodná je aj ich hmotnosť. Tá je oproti bežne používaným horolezeckým lanám až o tretinu nižšia.
Bezpečnejšie zachraňovanie
Dynema lano má podľa Janigu vlastnosti oceľového lana. "S oceľou sa robilo na jednom prameni. Nedalo sa ňou doisťovať. Ak pracujeme s dynema lanom, vždy používame takéto laná dve. V prípade, že by napríklad jedno lano presekla skala," informoval Janiga. Takéto lano je odolnejšie aj voči oderu. Za osem rokov sa našťastie pri používaní tohto lana slovenským horskáčom nič zlé nestalo. "Bezpečnosť sa zvyšuje ako pre postihnutých, tak i pre záchranárov," uviedol Janiga. Pomocou dynema lana sa dajú robiť až 800-metrové spusty," uviedol Janiga. Statické laná im takéto spusty nedovoľovali. "Čo sa týka spúšťania a vyťahovania, chceme prejsť kompletne na tento druh do dvoch rokov," povedal Janiga.
Al Ciati: "Máte tu anjelov strážnych"
Zahraničným záchranárom sa tieto laná zapáčili. "Je to pre nás novinka. Hľadáme to pravé, čo je pri záchrane ľudí najdôležitejšie," uviedol riaditeľ z výcvikového strediska pre horskú záchranu v Taliansku Coll. Secondo Al Ciati. Ten ešte dodal, že turisti v slovenských horách sa nemusia ničoho obávať. "Máte tu anjelov strážnych," zdôvodnil Al Ciati.
V pamäti mu najviac utkveli pátracie akcie s našimi
Poľskému horskému záchranárovi Witoldovi utkveli v pamäti najviac pátracie akcie s našimi záchranármi. "Naši slovenskí kolegovia urobili za krátky čas obrovský krok vpred. Učíme sa od nich. Keďže častokrát spolupracujeme, musíme mať rovnaké systémy, techniky, či metódy," uviedol Witold Cikowski. Už v najbližších mesiacoch si plánujú dynema laná kúpiť aj Poliaci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.