KRÁĽ."Naším zámerom je umením oživiť opustenú hranicu, ktorá stratila svoj význam, dôležitosť a poslanie. Aj takýmto spôsobom chceme zlepšiť slovensko-maďarské vzťahy," informovala TASR koordinátorka projektu Zuzana Psotková. Počas týždňa sa spoja devätnásti umelci zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Maďarska. Výtvarníci, filmári, hudobníci, herci, tanečníci, architekti a rezbári sa pokúsia zmeniť priestor opusteného hraničného priechodu na miesto obrazov, nápadov, dialógu a výpovedí.
Podnety na spoločné témy
Hlavnou témou je spôsob chápania hraníc v kontexte jednotlivca a jeho osobnosti. "Zároveň je cieľom projektu aj prepojenie návštevníkov hranice z oboch strán. Chceme podporiť ich vzájomnú komunikáciu, vytvoriť podnety na spoločné témy, ktoré sú spojené s umením a estetikou.
Budeme radi, keď sa hranica stane miestom rozhovorov, zamyslenia, diskusie a priateľstva," dopĺňa Psotková.
Prelínanie umeleckej výpovede
Výsledkom bude interaktívny multimediálny performance s inštaláciu, ktorý vznikne prelínaním jednotlivých spôsobov umeleckej výpovede. Jeho prezentácia bude prístupná širokej verejnosti. Autorom projektu hranica határ je Občianske združenie ART-EKO. Projekt sa realizuje s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Medzinárodného vyšehradského fondu, Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky a Poľského inštitútu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.