nie je vylúčené, že z takejto hromady sa môže do okolia kedykoľvek šíriť infekcia.
STARÁ ĽUBOVŇA. Ako sme už minulý týždeň informovali, zápach v osade je občas neznesiteľný. Stráviť ho nemôžu ani tunajší Rómovia. Ako hovoria, najmä počas horúcich dní ostávajú kvôli smradu radšej v unimobunkách. Na druhej strane však vôbec nejavia snahu, aby s neporiadkom niečo sami robili. Magistrát tvrdí, že za znečistenie si môžu sami, napriek všetkému im vychádza v ústrety v rámci možností.
Odpad nalákal potkany i množstvo múch
Keď v decembri minulého roku vyhoreli Rómom príbytky, nik vtedy netušil, ako sa život v osade ďalej vyvinie. Nové bývanie, ktoré miestnym vytvorilo v krátkom čase mesto, privodilo ďalšie problémy. "Dokedy budeme mať ten bordel? Veď tam chodia potkany, sú tam roje múch. Pritom deti sa tam chodia hrať, už len čakáme, kedy príde nejaká infekcia," kričali Rómovia počas našej prítomnosti. Ako dodali, po zhorenisku z decembra sa okrem osadenia unimobuniek nič nezmenilo.
Neporiadok vraj nespôsobili oni
"Mesto nám povedalo, že na jar neporiadok uprace. Dodnes sa však nič neurobilo. To teraz máme ísť štrajkovať na mestský úrad?" hovorili Rómovia nahnevane. Tiež dodali, že neporiadok nie je ich dielom, ale ostal po požiari. Pri pohľade na problémovú kopu im však len ťažko možno uveriť. Nachádzajú sa tam totiž relatívne čerstvé odpadky. Keď sme sa Rómov opýtali, či sa neporiadku nezbavia aj vlastným pričinením, väčšina z nich krútila hlavami. "Je tam hrozný smrad, mohlo by to byť nebezpečné," povedali.
Prednostka: Povinnosti sú pre každého rovnaké
Magistrát tvrdí, že za neporiadok na Továrenskej sú zodpovední samotní Rómovia. Tí vraj nahromadili ďalšie odpadky až po požiari. "Všetko je to o prístupe ľudí a o vzťahu občana k čistote a s nakladaním s odpadmi. Tak, ako každý iný, aj títo občania sú povinní upratovať a odpad ukladať do veľkoobjemového kontajnera," povedala Klaudia Satkeová, prednostka mestského úradu.
Pre krízu muselo mesto posunúť plány
Zhorenisko z decembra, kde ešte ostalo zopár príbytkov, síce mesto plánovalo počas nedávnej jari zbúrať, zámery sa však museli sasti meniť. "Sľúbili sme im postaviť uzamkýnateľné priestory na drevo a ďalší materiál, avšak kvôli kríze sme museli termín posunúť na neskôr. Až potom pristúpime k zrovnaniu celého zhoreniska, teda aj existujúcich stavieb," dodala prednostka. Podľa mesta, problém s odpadom u Rómov z Továrenskej je dlhodobý. Ich dlhy sa pohybujú v desiatkach tisícov eur. "Majú tam veľkoobjemový kontajner, ktorý Ekos vyprázdňuje častejšie, podľa potreby každé dva-tri týždne.
Zdravotné riziká potvrdili v Bratislave
Na problém s neporiadkom sme upozornili aj na staroľubovnianskom úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ). O odpade na Továrenskej tamojší pracovníci nechceli oficiálne hovoriť. "Museli by sme to vidieť a potom zhodnotiť," odkázal nám jeden z nich. V súčasnosti je isté, že problémová hromada odpadu predstavuje zdravotné riziko nielen pre miestnych, ale aj pre ostatných obyvateľov. "Na rozklade odpadu sa zúčastňujú rôzne druhy mikroorganizmov. Medzi ne patria aj baktérie, ktoré významne ohrozujú zdravie človeka," povedala Lenka Šramková z bratislavskej centrály ÚVZ. Neregulované hromadenie odpadu je podľa L. Šramkovej rizikom k hnačkovým ochoreniam, či k šíreniu žltačky. "V okolí organických odpadov sa môžu nachádzať aj hlodavce. Tie sú často prenášačmi mnohých infekčných ochorení," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.