kuša, návrh rozpočtu zo strany vedenia obce prešiel s malými zmenami.
ŽEHRA. Ako sme už informovali, dôvodom, prečo Žehra nemala schválený tento najdôležitejší obecný dokument, bolo legislatívne vákuum. V obci od novembra 2008 fungovalo dvojvládie.
Dvaja starostovia
Ústavný súd SR (ÚS SR) vyhlásil 24. novembra 2008 posledné komunálne voľby v roku 2006 za neplatné. Starosta v nich zvolený, Marián Mižigár (NEKA), teda nemohol už naďalej vykonávať starostovskú funkciu. Po verdikte ÚS sa do vedenia obce mal vrátiť jeho predchodca František Hadušovský (NEKA), ktorý obec viedol pred voľbami 2006. Hoci nález ÚS M. Mižigár akceptoval, funkcie sa vzdať odmietol a až do posledných tohtoročných aprílových dní zostával vo funkcii starostu. Hadušovský dal zablokovať obecné účty, neplatili sa výdavky, zablokované boli aj výplaty zamestnancov úradu. Hoci nález ÚS znel jednoznačne, nedal výklad, kto by mal nastúpiť na post starostu až do tohtoročných doplňujúcich volieb. V obci doslova zavládlo Kocúrkovo a dvojvládie.
Dlhy za vodu
Dnes má obec už tri mesiace nového starostu i poslancov obecného zastupiteľstva. Tí sa konečne k schvaľovaniu rozpočtu dostali. Tohtoročný rozpočet počíta s celkovými príjmami vo výške viac ako 499 162 eur. Na strane výdavkov figuruje suma takmer 499 163 eur. "Niektoré údaje neboli presné, nezodpovedali aktuálnej skutočnosti. Navrhol som preto niektoré menšie zmeny, je ich asi päť," uviedol kontrolór obce. Ako zdôraznil, napriek tomu, že obec fungovala v rozpočtovom provizóriu, podarilo sa uhradiť niektoré staršie faktúry. Neuhradené ostávajú ešte faktúry za dodávku vody. Aktuálna výška dlhu, vrátane penále, predstavuje sumu takmer 92 943 eur. "S vodárenskou spoločnosťou sa snažíme o mimosúdne vyrovnanie. Vedenie obce už iniciovalo stretnutie s vodárenskou spoločnosťou. Veríme, že sa nám podarí dohodnúť. Jedna vec je aktuálny dlh a druhá je majetok obce, keďže samotný vodovod je obecným majetkom," upresnil P. Mikuš.
Vytvoria finančnú komisiu
Ako aktuálne informoval, na dnes podvečer je zvolané obecné zastupiteľstvo, na ktorom bude zriadená nová komisia - finančná. Tá bude mať poradnú i kontrolnú funkciu. "Ide o to, aby tok financií v obci bol prehľadnejší a ľudia mali o tom viac informácií. Vytvorenie komisie iniciovali samotní občania v rámci vyjadrovania k rozpočtu obce. Osobne som veľmi rád a podporujem túto myšlienku, rovnako ako aj vedenie obce," zdôraznil kontrolór. Komisia bude pracovať v zložení jeden predseda a pravdepodobne štyria členovia. Predsedom bude jeden z poslancov obecného zastupiteľstva. Ako dodal kontrolór obce, jednou z prvých úloh komisie bude spracovanie finančnej situácie obce i jednotlivých miestnych častí. Podá návrhy, ako a v akej výške budú prúdiť podielové dane do jednotlivých častí. "Občania sú väčšinou nespokojní s tým, že peniaze idú viac do jednej časti obce a do druhej nie. Chceme tento problém odstrániť," dodal P. Mikuš.
Fakty
Rozpočtové provizórium
Ak rozpočet mesta alebo obce na nasledujúci rozpočtový rok neschváli mestské alebo obecné zastupiteľstvo do 31. decembra bežného roka, hospodári mesto, obec podľa rozpočtu predchádzajúceho rozpočtového roka, pričom výdavky počas rozpočtového provizória nesmú v každom mesiaci rozpočtového roka prekročiť 1/12 celkových výdavkov rozpočtu mesta, obce predchádzajúceho rozpočtového roka. Rozpočtové príjmy a výdavky uskutočnené počas rozpočtového provizória sa zúčtujú s rozpočtom mesta, obce po jeho schválení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.