je otázne. Kežmarok totiž dáva popradskej Lekárskej službe prevej pomoci (LSPP) možnosť presťahovať sa do pôvodných nemocničných priestorov.
KEŽMAROK. Po nezhodách medzi praktickými lekármi, vedením kežmarskej nemocnice a vedením mesta je v otázke pohotovosti v Kežmarku stále veľa hmly. Polemiky o dvoch pohotovostiach sú zažehnané. Zostáva tu naďalej iba jedna LSPP. Novú nájdete na adrese Nižná brána 6 v budove vedľa polície.
"Toto miesto je blízko centra. Je riešené bezbariérovým prístupom. Priestory sú tu až exkluzívne," uviedol Dušan Suchý z Nemocnice Poprad.
Vráťte sa späť...
Po pár dňoch fungovania na novom mieste začala situácia naberať na obrátkach. Na mestskej rade sa dohodli, že pohotovosť by sa mohla vrátiť späť.
"Dva mesiace sme sa snažili od mesta získať nejaký priestor. Keď sme všetko zariadili, odrazu nám chcú niečo ponúknuť. Je to veľmi zaujímavé. Zatiaľ sme nič oficiálne nedostali, takže to nebudem komentovať," uviedol Suchý. Potvrdil však, že ak im dôjde list, budú sa tým zaoberať. Riaditeľ kežmarskej nemocnice tvrdí, že súhlasné stanovisko s podmienkami poslalo mesto už minulý týždeň.
"Od riaditeľa popradskej nemocnice sme dostali žiadosť o pôvodný priestor 27. mája. Zareagovali sme včas, do 30 dní," bránil sa kežmarský primátor Igor Šajtlava.
Príde nemocnica o peniaze?
Pokiaľ zostane LSPP na Nižnej bráne, kežmarská nemocnica príde o nemálo peňazí. "Ak by sme tam pôsobili, mohli sme dať nemocnici asi 20-tisíc eur," uviedol praktický lekár z LSPP Peter Marko.
Na Nižnej bráne majú lekári modernejšie pracovné podmienky. Môžu sa tešiť aj z toho, že po nociach ich už neruší detský plač. "V blízkosti lekárskej izby nie je detské oddelenie," uviedol Marko. V žltej nemocnici totiž lekárom prekážal aj detský "rev".
Veľké zmätky...
Vedenie nemocnice pred pár dňami informovalo, že miesto, kde bola donedávna pohotovosť, využili inak. "Do priestorov pôvodnej LSPP sme presťahovali z interného 24-hodinovú ústavnú pohotovostnú službu (ÚPS)," uviedol riaditeľ nemocnice Jozef Klíma. Tá zahŕňa interné, chirurgické, detské, pôrodnícko-gynekologické oddelenie a oddelenie ARO.
"Pacient si to ani nevšimne. Všetko je pod jednou strechou preto, aby nenastal chaos a ľudia nebehali po meste krížom-krážom s horúčkami. Považoval by som to za ohrozenie zdravia," povedal Klíma.
Odlišné stanovisko zaujal Klíma včera. Na otázku, čo urobí s ÚPS, ak sa popradská nemocnica rozhodne presťahovať pohotovosť späť, reagoval takto: "Lekár, ktorý robí ÚPS, sa vráti do svojej pôvodnej ambulancie," informoval Klíma.
Záchranky dostali informáciu včas
Informáciu, že LSPP v pôvodných priestoroch k 1. júlu skončila, dostali záchranky načas. Zmätok, kde s pacientmi, teda nenastal.
"Od riaditeľa Klímu sme dostali informáciu v deň, keď LSPP v nemocnici prestala fungovať. Vopred nás oboznámili, kde je nová prevádzka," uviedol riaditeľ EMS Ján Hencel.
Či bude atmosféra bez chaosu aj naďalej, je veľmi otázne. Na možno ďalšie premiestňovanie oddelení doplatia najviac samotní pacienti. "Je to strašné. Vôbec nerozumiem, kde je teraz pohotovosť a kde ďalšie oddelenia," rozhorčoval sa obyvateľ Kežmarku Jozef.
Fakty
Aký je rozdiel medzi LSPP a ÚPS?
Lekársku službu prvej pomoci (LSPP) riešia praktickí lekári. Tá je k dispozícii každý pracovný deň od 15.30 do 7.00, počas štátnych sviatkov, sobôt a nedieľ nepretržite. Lekári LSPP sa zaujímajú o všetkých pacientov bez ohľadu na to, či ide o úraz, chrípku, alebo iné ťažkosti. Praktický lekár musí zvážiť, či pacient potrebuje následné špecializované vyšetrenie, alebo mu postačí vyšetrenie u obvodného lekára.
24-hodinovú Ústavnú pohotovostnú službu (ÚPS) riešia špecialisti. Na špecializované oddelenia nemocnice zvážajú pacientov, ktorí majú poškodené či choré vnútorné orgány.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.