Nemenované zdroje tiež hovoria, že mladí pltníci nemali mať žiadnu pracovnú dohodu s prevádzkovateľom splavov. Prípad je naďalej v štádiu šetrenia, isté však je, že zodpovedných neminú postihy.
ZAMAGURIE. Na brehoch Dunajca vládne od pondelka nervózna atmosféra. Časť pltníkov doslova zúri. Nepáči sa im, že informácie o tragédii sú spájané s Červeným Kláštorom.
"Je nás tu viac spoločností. Loď, ktorá sa prevrátila, patrí pltníkom z Majerov. Oni sú za to zodpovední, nás sa radšej na nič nepýtajte," doslova soptili niektorí pltníci.
Spolumajiteľ prevrátenej lode priznal chybu
Na slovenskej strane Dunajca prevádzkuje splav niekoľko spoločností. Ich činovníkom včera do reči nebolo. Jediný, kto sa rozhovoru s nami nebránil, bol konateľ firmy, ktorej loď viezla topiacich sa Čechov. "Môžem potvrdiť, že na plti sme nemali dvanásť ľudí, ale štrnásť. Bola to skupinka, ktorá sa medzi sebou poznala a my sme ich nerozdelili," priznal chybu Rudolf Velička, konateľ Združenia pltníkov Dunajec - Majere. Podľa noriem štátnej plavebnej správy plte na Dunajci môžu viezť maximálne dvanásť ľudí. Jednotlivé lode to dokonca majú výrazne napísané.
Mladí pltníci nemali preukazy
Vyšetrovanie prípadu prinieslo aj ďalšiu prekvapivú informáciu. Mladí pltníci, ktorí loď viedli, nemali potrebnú inštruktáž. "Ani jeden z pltníkov nie je držiteľom preukazu malého plavidla," povedal Daniel Džobanik z krajskej polície v Prešove.
Po pondelkovom nešťastí boli v šoku aj oni. Veľmi ich mrzelo, čo sa stalo. Podľa cestujúcich však robili, čo mohli. Ešte v pondelok sa o pltníkoch hovorilo ako o relatívne skúsených. Ako sa ukázalo, s ich praxou to však vyzeralo všelijako. Hoci R. Velička povedal, že jeden z nich pracuje vo firme tretiu sezónu, ostávajú nejasné ich skúsenosti. Vodca lode mal mať totiž 22 rokov, druhý z dvojice iba pätnásť. Celú vec prešetruje aj Slovenská plavebná správa.
Plť sa prevrátila na kritickom úseku
Nešťastný pondelkový splav sa začal za slnečného počasia. Prišla však búrka, ktorá všetko zmenila. "Ak príde búrka, nesmiete plť zastaviť, ani pod stromami. Jednoducho musíte sklopiť hlavu a ísť ďalej do prístavu. Skôr sa vystúpiť nedá," vysvetlil R. Velička, ktorý je zároveň dlhoročným pltníkom.
Úsek, kde sa nehoda stala, nazývajú miestni Fačimiech. Je vraj náročný aj pre skúsenejších. Je tam vraj taký vír, kde už človek nevypláva. "Podľa mňa sa mohlo stať, že cestujúci spanikárili, čím rozkolísali loď. Ak by totiž išla celá loď pod vodu a ľudia by ostali rovnomerne rozložení, nemalo by sa nič stať. Drevo totiž pláva ďalej," prezradil nám svoj postreh jeden z tunajších rafterov.
Pltníci na Dunajci sú poriadne nasrdení
V Červenom Kláštore, vrátane časti Majere, sa medzi pltníkmi situácia vyostruje. Pondelková smrť 72-ročného Čecha naznačuje možné konflikty medzi jednotlivými firmami. "Pozrite sa, veď dnes (včera - pozn.) k nám nikto z turistov nechodí. Nemáme koho voziť. Prečo máme my pykať za to, že nehodu má na zodpovednosti niekto iný? Najradšej by som toho ich šéfa vytrieskal. Aj médiá môžu za tento stav, lebo všetky informovali, že nešťastie súvisí s Červeným Kláštorom. My však robíme splav poriadne," vybuchol zlostne pltník, ktorého poznajú azda všetci z okolia.
Smrť dôchodcu bola na Dunajci ojedinelou
Na utopeného pltníka z blízkej minulosti si ľudia pri Dunajci veľmi nepamätajú. Pred desiatkami rokov tu mali zahynúť viacerí Poliaci a v 70. rokoch sa mal pri búrke utopiť takisto muž, ktorého vtiahol silný vír. "Tragédia sa tu stala možno po tridsiatich rokoch. Pri nehodách či v lietadle zahynie viac ľudí. Pozrite sa, stať sa to nemalo, ale čas už nikto nevráti," povzdychol si jeden zo Zamagurčanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.