však vydáva kanadské vydavateľstvo a vychádzajú iba v anglickom jazyku.
LEVOČA. P. Milčák tvrdí, že dôvod je prozaický. Na malom slovenskom trhu by po ekonomickej stránke neuspel. Dobrý nápad sa preto musel zrealizovať v kanadskom Toronte vo vydavateľstve Fingertip Reading.
Ocenený v Kanade aj na Slovensku
Za vydané knihy bol P. Milčák v Kanade ocenený zápisom na listinu IBBY. Ide o medzinárodnú organizáciu pre deti a mládež, ktorá disponuje zoznamom najhodnotnejších kníh na svete. Okrem toho P. Milčáka ocenili aj na Slovensku. V apríli tohto roku dostal Zvláštne ocenenie - Najkrajšie knihy Slovenska. Organizátormi sú okrem iných napríklad ministerstvo školstva a ministerstvo kultúry.
Iné knihy boli málo pekné
„Levoča je známa aj tým, že je to stredisko nevidiacich. Keď som videl knihy pre deti so zrakovým postihnutím, zdali sa mi málo pekné. Povedal som si, že aj tieto deti si zaslúžia nádherné knihy," spomína P. Milčák. Ako je známe, literatúra pre nevidiacich sa vydáva v Braillovom písme. Obrázky pre deti sú zobrazené na plastovom materiáli, za pomoci tepla a tlaku sa vytlačia reliéfne obrázky. V takýchto knihách niet po farbe ani stopy.
Aj pre vidiacich
Milčák ako prvú vydal zbierku troch rozprávok od Hansa Christiana Andersena, potom sú to rozprávky od francúzskeho autora Charlesa Perraulta. Do tretice je to kniha iba s ilustráciami Neposedné zvieratká, nasleduje cvičebnica Kreslite s nami. Stránky sú zrkadlové, na jednej je písaný text, na druhej ten istý text, ale v Braillovom písme. „Zdraví rodičia môžu so svojimi zrakovo postihnutými deťmi čítať rozprávky spolu, prípadne rodič môže kontrolovať dieťa, či číta správne," vysvetlil P. Milčák.
Každá kniha originál
Pastvou pre oči sú ilustrácie. P. Milčák v tomto prípade myslel aj na zdravých čitateľov, nezabudol však predsa na tých, ktorí sú zrakovo postihnutí. Všetky reliéfne figúrky sú zostrojené z rôzneho materiálu, hlavne z textilu, ktorý sa blíži realite. Motýlie krídla sú zhotovené z jemnej príjemnej látky, pretože v skutočnosti také aj krídla motýľa sú. Orechová škrupinka, v ktorej sa nachádza Palculienka, hlavná postava rozprávky, je zase znázornená z drsnejšej hnedej látky. Skoro ako ozajstná škrupinka.
„Obrázky sú koncipované tak, že sa s nimi dá aj pracovať. Napríklad loďkou v rozprávke Cínový vojačik sa dá hýbať. Každá kniha je originál a ilustrácie sú robené výlučne ručne," opísal P. Milčák.
Pomáhali odborníci
Pri vydávaní takejto literatúry bol P. Milčák do istej miery odkázaný na rady a pomoc odborníkov. „Veľa mi poradili pedagógovia z miestnej školy," upresnil. Návrhy na ilustrácie prvých troch kníh sú dielom Renáty Milčákovej. Autorkou cvičebnice je zase Eva Halasová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.