GEMER. Šance nájsť si uplatnenie v tomto regióne sú pre čerstvých absolventov vysokých a stredných škôl takmer mizivé. Kým vysokoškoláci sa prihlasujú na úradoch práce už v týchto mesiacoch, maturanti ovplyvnia výraznejšie štatistiky nezamestnanosti až v septembri.
V evidencii pribudla vyše stovka absolventov
Ako uviedla riaditeľka odboru služieb zamestnanosti na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave Eva Švantnerová, celkové percento miery nezamestnanosti absolventi vysokých škôl do značnej miery zatiaľ neovplyvnili. "Za mesiac máj sa do evidencie prišlo nahlásiť 51 a za obdobie od 1. júna do 16. júna to bolo 91 absolventov vysokých škôl. Celková miera nezamestnanosti k 31. máju vykazuje 25,5 percenta."
Šanca absolventov vysokých škôl zamestnať sa vo svojom bydlisku je podľa slov Švantnerovej individuálna. "Momentálne ponúkame všetkým evidovaným uchádzačom spolu 160 voľných pracovných miest."
Prídavky na dieťa platia aj po ukončení školy
Obdobie evidovania absolventov stredných škôl je na úrade práce rôznorodé, väčšinou sa prídu hlásiť až v septembri. Počas letných mesiacov na to nemajú dôvod, pretože školský rok sa pre nich končí až 31. augusta. "Sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína najneskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Za sústavnú prípravu sa považuje aj obdobie nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, a tým je 31. august," vysvetlila Švantnerová.
Z toho vyplýva, že aj absolvent strednej školy je počas prázdninového obdobia ešte považovaný za nezaopatrené dieťa. "Ak nie je evidovaný na úrade práce alebo zamestnaný, rodičia v takomto prípade majú nárok na poberanie prídavku na dieťa," dodala.
Študenti vysokých škôl sú považovaní za nezaopatrené dieťa v prípade, že študujú dennou formou, a to od zápisu na vysokoškolské štúdium až do jeho ukončenia.
Po ukončení prvého stupňa bakalárskeho štúdia a pri pokračovaní na druhom stupni sa študenti pokladajú za nezaopatrené deti. Naďalej však aj v tomto prípade platí, že nesmú byť v evidencii a nesmú byť ani zamestnaní. Ak na štúdium druhého stupňa nenastúpia, prídavok, ktorý im bol vyplatený cez prázdninové mesiace, sú rodičia povinní vrátiť.
V Revúcej je pracovných príležitostí málo
Revúcky úrad práce eviduje ku 31. máju 30,07-percentnú nezamestnanosť, ktorú v posledných mesiacoch dotvorilo aj niekoľko desiatok vysokoškolákov. "V období celého mesiaca máj až k 16. júnu sa do evidencie prihlásilo 43 absolventov vysokých škôl," informovala riaditeľka odboru služieb zamestnanosti na revúckom úrade práce Ľubica Matrinove. "Absolventi stredných škôl sa evidujú priebežne, no ich zvýšený počet sme oproti predchádzajúcim rokom nezaznamenali," dodala.
Podľa vyjadrení riaditeľky sú však šance absolventov vysokých škôl nájsť si v Revúckom okrese zamestnanie temer mizivé. "Absolventi nemajú šancu. V súčasnosti máme 30 pracovných ponúk. Svoje uplatnenie si preto hľadajú skôr vo väčších mestách, kde je príležitostí zamestnať sa viacero." Väčšinou mladí ostávajú v mestách, kde študovali.
Rovnaká situácia je v Rimavskej Sobote
Riaditeľka odboru služieb zamestnanosti na úrade práce v Rimavskej Sobote Dana Cochová uviedla: "K 31. máju predstavuje miera nezamestnanosti nášho okresu až 31,69 percenta. Ponúkaný počet voľných pracovných miest je len 14. Vzhľadom k týmto aspektom, ktoré sú spojené aj s pretrvávaním hospodárskej krízy, majú absolventi malé šance uplatniť sa vo svojom bydlisku. Výnimkou pre nich preto nie je ani odchod za prácou až do zahraničia."
Rimavskosobotský úrad práce eviduje za mesiac máj spolu 39 absolventov. "Z tohto počtu je 35 absolventov vysokých škôl," spresnila D. Cochová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.