dostal od mesta brat exprimátora. M. Čurilla tvrdí, že má čisté svedomie.
LEVOČA. Súčasný primátor Miroslav Vilkovský (Smer) uviedol, že zverejnenie informácií na internete je tou najprehľadnejšou formou, ako ľudí informovať o používaní verejných zdrojov na verejné účely. Informácie budú obsahovať aj údaje napríklad o výške investícií, výslednej cene, ale aj to, kto bol úspešným uchádzačom.
Chcú sa vyhnúť podozreniu
M. Vilkovský je primátorom prvé volebné obdobie, teda od začiatku roka 2007. Na webe však budú uverejnené aj akcie realizované za éry jeho predchodcu Miroslava Čurillu (SDKÚ). Terajší primátor netajil, že je to pre porovnanie. "Okrem toho, práve to obdobie bolo predvstupovým, práve vtedy sa vo veľkej miere dali čerpať peniaze z európskych fondov. Mestskí poslanci chcú vedieť, aké sú investície v meste. Tak som sa rozhodol zverejniť to na internete. Chceme sa vyhnúť tomu, aby nás niekto podozrieval, že netransparentne nakladáme s verejnými financiami," povedal M. Vilkovský.
Exprimátor tvrdí, že má čisté svedomie
Bývalý primátor M. Čurilla, ktorý je dnes mestským poslancom v Levoči, na aktuálny čin súčasného primátora reagoval slovami: "Som hrdý na to, že sa nám podarilo zrealizovať toľko projektov v meste a za cudzie zdroje. To, že na internete budú zverejnené investičné akcie z obdobia, keď som bol primátorom, pokladám za primitívny a neštandardný spôsob a odvracanie pozornosti od súčasnej situácie. Mám čisté svedomie a moje pôsobenie mali možnosť zhodnotiť voliči."
Jedna z mála stavebných firiem
Počas rokov 2003 až 2006, teda za éry M. Čurillu, bolo v meste spolu 41 investičných akcií. V pätnástich prípadoch bola úspešným uchádzačom stavebná firma Kamega, s. r. o., Levoča. Ako je známe, konateľom spoločnosti je brat bývalého levočského primátora.
M. Čurilla na túto skutočnosť reagoval: "Bola to jedna z mála stavebných firiem v Levoči, ktorá mohla realizovať takéto stavby. Verejné súťaže boli robené korektne pod prísnym dohľadom, na rozdiel od súčasnosti. Pre porovnanie jeden z príkladov. Za demoláciu časti budovy bývalého centra voľného času mesto zaplatilo skoro takmer 83-tisíc eur (2,5 milióna korún). Zodpovedne môžem prehlásiť, že firma môjho brata za mojej éry takúto lukratívnu zákazku nikdy nedostala."
V rokoch 2007 a 2008 evidovali v meste 32 investičných akcií.
Stanovisko
Názor odborníka
Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: "Každé zverejňovanie informácií zo strany samosprávy je vítané. Je to pozitívny signál smerom ku občanovi a krok ku otvorenejšej samospráve. Ľudia majú možnosť vidieť, ako sa narába s ich peniazmi. Mestá a obce nabádame k tomu, aby zverejňovali všetky faktúry, ktoré platia. Ideálne by bolo, keby všetky finančné transakcie, ktoré mesto uskutoční, boli zverejnené.
K skutočnosti, že pätnásť investičných akcií realizovala firma, ktorej konateľom je brat dnes už bývalého primátora, I. Rončák povedal: "Zákon to nezakazuje. Musíme si byť vedomí toho, že príbuzní volených predstaviteľov samospráv nemôžu byť diskriminovaní. Každé výberové konanie by malo byť transparentné. Keď medzi uchádzačmi figuruje niekto, kto je v blízkom vzťahu ku predstaviteľom mesta, mali by sa zverejniť úplne všetky informácie a súťaž by mala byť verejná, aj keď to neprikazuje zákon. Cieľom by malo byť eliminovanie možných podozrení zo strany verejnosti z klientelizmu a korupcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.