Kto tam cez víkend náhodou zavítal s voličským preukazom, stretol veselých a dobrosrdečných ľudí.
TVAROŽNÁ/HRADISKO. Dolina, ktorá nemá oficiálny názov, sa začína Tvarožnou so 600 obyvateľmi, najväčšou z trojice obcí okolo Tvarožianskeho potoka. Ten však domáci aj dnes radšej volajú po starom - Durand. Tvarožania eurovoľby celkom nezavrhli. Väčšina ich však odignorovala.
"Chcú 7 000 eur a dajú si slúchadlá"
Tvarožan Marián sa zveril so svojimi pocitmi: "Pri eurovoľbách to je tak, akoby nám rovno hovorili - potrebujeme svojich 7-tisíc eur, preto nás poďte voliť. Potom si však znova na uši nasadia slúchadlá a počuť nás budú až pred ďalšími voľbami."
Nevolila ani Veronika Ferková, ktorú sme stretli s neterou Jessicou. "Práve som sa vrátila z Talianska, nie je čas voliť," povedala. Podľa nej aj v Talianku bolo cítiť blížiace sa voľby, všade viseli plagáty, ale aj tam predpokladali nízku účasť.
Veronikina suseda rozmýšľala podobne: "Nejde voliť ani dcéra, ani zať, ani ja. Pokladáme to za zbytočné."
Magda Cahulová mala opačný názor: "Voliť určite pôjdem. Lebo vo voľbách sa rozhoduje."
Každý má svoj dôvod
Mária Šimoňáková z tvarožianskej volebnej komisie nechcela špekulovať, prečo k eurovoľbám chodí menej ľudí. "Každý volí alebo nevolí pre svoj dôvod." Spolu s kolegami počas soboty pre nižšiu účasť mali oproti iným voľbám o čosi viac času na rozhovory. Zišla sa vraj dobrá partia.
Cez víkend len jeden autobus
Aj v Tvarožnej domáci najviac hovoria o svojich problémoch. "Cez víkend k nám napríklad chodí len jeden autobus. Ak sa mladí chcú ísť zabaviť do mesta, musia spojiť sily a ísť spoločne s niekým v aute," zverila sa Jana Dzubanová.
Donedávna bol aj problém s mobilným signálom a internetom, technici postupne veci zlepšujú. Tvarožania napriek každodenným problémom na svoju obec nedajú dopustiť a hovoria, že do mesta by nešli žiť ani za nič.
"Problémy máme aj my, len sa tvárime, že nie sú. Sme skromní," položartom vysvetlila na Slovensku taký nezvyklý optimizmus a dobrú náladu Tvarožanov Mária Novobiľská.
"Je tu krásna príroda. Žije sa tu dobre," dodala Mária Kozubová.
Tvarožná je hrdá obec. Niekedy bola kráľovským mestom na obchodnej ceste do Levoče. Veľkosťou kostola, ktorý pripomína menšiu katedrálu a meštianskym charakterom domov na námestí táto história hneď udrie do očí aj prišelcovi zďaleka.
Zabudnutá krása
Za veľkou a hrdou Tvarožnou sa nachádza vo vrchoch učupená malá dedinka Hradisko so 100 obyvateľmi. Petronela Nováková ako členka volebnej komisie tam zavítala prvýkrát v živote. "Nádherná scenéria a príroda mi vyrazila dych. Hoci Hradisko nie je tak ďaleko, nikdy predtým som tu nebola," zasmiala sa sympatická Huncovčanka.
Petronela tak vďaka voľbám spoznala nový kraj, do ktorého by inak asi tak skoro neprišla. "V komisii sa zišli skvelí ľudia a partia. Vymenili sme si čísla, určite tu nie som naposledy," dodala Petronela.
Na rozhovory bolo času dosť. Do 18. hodiny prišiel len jeden volič. Ku večeru zaujímavo sa ukazujúce čísla zvrátili členovia samotnej komisie a ďalší Hradišťania. Konečná účasť v malebnom a neznámom Hradisku tak nakoniec bola 13 voličov zo 79.
Radikálna zmena
Ako sa žije v krajine pokoja a ticha, v dedinke s čarokrásnou, v dobrom zmysle slova až gýčovitou panorámou? "Bola to veľmi radikálna zmena. Oproti mestu sú výhody aj nevýhody," povedala Danka, ktorá sa sem s rodičmi prisťahovala z Kežmarku.
"Všetka práca je v meste, chodíme tam za ňou. Tu sa dá jedine gazdovať, čo je poriadna lopota. Napriek tomu sme tu veľmi šťastní," dodala ďalšia Hradišťanka Kamila.
Fakty
Ako volili v regióne
Z celonárodného nezáujmu o európske voľby nevybočoval ani Poprad. Pred 19. hodinou napríklad volebný okrsok 22 na sídlisku Juh hlásil 15-percentnú účasť.
n V meste Vysoké Tatry sa ako europtimistická výnimka ukázal okrsok Dolný Smokovec. Účasť presiahla 35 percent. Vo väčšom tam prišli voliť i mladí.
Vo volebnom okrsku číslo štyri, ktorý zriadila obec Štrba na prízemí železničnej stanice na Štrbskom Plese v priestoroch knižnice, začali v sobotu voliť europoslancov o hodinu skôr. Starosta obce Michal Sýkora uviedol, že podobne ako počas nedávnych prezidentských volieb aj tentoraz chceli dať možnosť voliť ľuďom, ktorí cestujú rannými spojmi do práce v zariadeniach cestovného ruchu na Štrbskom Plese.
Zapisovateľ obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký povedal, že rámci obvodu bolo zapísaných viac ako 104 000 voličov, z nich vyše 80 000 v okrese Poprad, kde vydali 717 voličských preukazov. V okrese Levoča to bolo 188 voličských preukazov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.