SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Mestskí policajti sa totiž cítia v sociálnej oblasti znevýhodnení oproti svojim kolegom z Policajného zboru SR. Kým kolegovia štátni policajti môžu po 15 rokoch služby požiadať o výsluhový dôchodok, mestskí takúto výhodu nepoznajú.
Povie mu, že je starý?
Ako uviedol prezident Slovenskej asociácie náčelníkov mestských a obecných polícií Slovenska Ján Andrejko, návrh predložia do Národnej rady SR. "Mestskí policajti na ulici vykonávajú presne tú istú činnosť ako štátni, konkrétne poriadková polícia. Sociálne zabezpečenie je však na inej úrovni. Nechceme výsluhový dôchodok od štátu, sami si chceme naň nasporiť. Naša predstava je, že mestský policajt by musel aspoň 20 rokov pracovať a minimálny fyzický vek by bol 55 rokov, aby dostal príspevok. Neviem si predstaviť situáciu, že policajt bude mať 58 rokov, nebude už schopný skákať za zločincom po ulici a vtedy mu ako náčelník poviem, bohužiaľ, si starý a choď preč," opísal J. Andrejko.
Veľa policajtov, málo kancelárií
Slová J. Andrejka potvrdzuje aj radový mestský policajt. Ladislav Herich pracuje na Mestskej polícii v Spišskej Novej Vsi. Má 48 rokov a policajnú uniformu si oblieka 15 rokov. "Všetko síce závisí od zdravia, ale neviem si predstaviť, že ako 60-ročný budem niekoho naháňať po uliciach. V takom veku by sme si zaslúžili pracovať v kancelárii. Pre všetkých policajtov niet toľko úradovní," hovorí s úsmevom.
Podľa jeho názoru, optimálna dĺžka policajnej práce je približne 20 rokov. "Napríklad, ak by 25-ročný dotyčný nastúpil k polícii, reálne by mohol pracovať do tých 48 rokov."
Príspevok pre opotrebovaných
Slovenská asociácia mestských a obecných polícií plánuje do parlamentu predložiť návrhy. "Chceme dve percentá z platu poukazovať a zhromažďovať v štátnej organizácii, štát nám však musí garantovať, že tieto peniaze sa neminú. Ponúkame alternatívu, že si budeme sporiť na príspevok pre opotrebovaných policajtov, aby mali z čoho prežiť. Keď im budú do riadneho dôchodku chýbať roky, kto sa o nich postará, kto ich prijme do zamestnania?" pýta sa J. Andrejko.
Porovnanie
Štátni a mestskíAko pre Korzár uviedla Natália Hattalová z Ministerstva vnútra SR, základný plat štátneho policajta zaradeného na obvodnom oddelení v 2. platovej triede, čo je priemer pre poriadkových policajtov s príplatkom za nerovnomernosť a rizikovým príplatkom, predstavuje v závislosti od počtu odslúžených rokov 764,50 eura (do 2 rokov praxe) až 947 eur (do 15 rokov praxe).
Priemerný plat mestského policajta na Slovensku je 697 eur. Tento údaj nám poskytla Slovenská asociácia mestských a obecných polícií.
Štátni policajti majú oproti mestským a obecným rôzne sociálne výhody, ktoré im prináležia zo zákona. Napríklad im možno poskytnúť úrazové dávky, výsluhový dôchodok a príspevok, úmrtné, zabezpečenie pohrebu, rekreačné a liečebné pobyty. "Sociálne náležitosti sú adekvátne špecifickosti policajnej profesie," uviedla M. Hattalová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.