äť menej. Ide o nelegálne skládky komunálneho a stavebného odpadu.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Podľa vedúceho odboru kvality životného prostredia OÚŽP Vladimíra Pavľáka, do evidencie sa pritom dostávajú iba skládky, ktorých plocha je minimálne 100 metrov štvorcových. Menších skládok je teda podstatne viac. "Vlani pri kontrolách sa nám podarilo odhaliť ďalších 23 nelegálnych skládok, ktoré boli následne zlikvidované," upresnil V. Pavľák.
História vs. tradícia
Už tradične smutným príkladom je okolie Spišského hradu. Odpad tu ostro kontrastuje s historickým skvostom Spiša. Svoje o tom vie aj ochranár Milan Barlog, ktorý dlhé roky monitoruje nelegálne skládky. PET fľaše, haraburdie, drobný i väčší stavebný odpad, to všetko je dnes možné nájsť na čiernych skládkach po celom Spiši.
"Pohľad na Spišský hrad je nádherný. Vidieť aj geoglyf, ktorý tam nedávno pribudol. Miestni si od neho sľubujú turistický raj na Zemi. S kopami odpadu v jeho širokom okolí nepomôže regiónu ani desať geoglyfov," zamyslel sa M. Barlog.
Nenapraviteľní
S nelegálnymi skládkami majú svoje skúsenosti aj v Spišských Vlachoch. Vlani odstránili jednu v časti mesta pri Šume. "Nelegálnu skládku sme vypratali a miesto ošetrili ceduľkou – zákaz sypania smetí s upozornením, že pri porušení hrozí sankcia až do výšky 165,96 eura," upresnil primátor mesta Ľubomír Fifík (SDKÚ).
Ako zdôraznil, napriek zberu komunálneho odpadu, separovanému zberu a každoročnému jarnému či jesennému upratovaniu je viacero miest, kde si ľudia zvykli počas rokov sypať odpad. Skládka pri Šume nie je jedinou, s ktorou má mesto pravidelné problémy. Nelegálne skládky vyrastajú aj pri Hornáde, či pri železničnej stanici. "Každý rok na vypratávanie skládok dávame nemalé peniaze. Niektorí ľudia sú však nenapraviteľní," dodal primátor Spišských Vlách.
Problematické skládky
Najproblematickejšími skládkami na Spiši sú Hrabušice mýto a Rudňany - závalové pásmo. Hrabušice - pre blízkosť vodného toku a v Rudňanoch ide o dlhodobý problém. Problémy s nelegálnym skládkovaním sú aj v Spišskej Novej Vsi, časť Novoveská Huta aj Iliašovce.
Fakty
O čiernych skládkach
Existenciu čiernych skládok v intravilánoch obcí, pri cestách či na okraji lesov ľudia môžu nahlásiť na obvodné úrady životného prostredia. Povinnosť na vlastné náklady zlikvidovať skládku je vždy na strane vlastníka pozemku, na ktorom sa skládka nachádza. Pri nesplnení tejto povinnosti je možné uložiť pokutu až do výšky 6 638,78 eura. Čo sa týka prístupu samospráv k riešeniu nelegálnych skládok, situácia sa za posledné roky mierne zlepšila. Potrebné je však zmeniť myslenie ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.