Pozemok je obklopený prírodnou scenériou, pred domom tečúci Hornád, na hladine plávajú divé kačice. To je však iba prvý dojem, bývanie týchto dvoch rodín je vážne ohrozené.
KOLINOVCE. Hrozba sa nachádza za domom. Zalesnený svah, ktorý je v bezprostrednej blízkosti domu, sa zosúva, domáci pravidelne vyvážajú odtiaľ zeminu. V čase dažďov tŕpnu a bezmocne čakajú, či sa obrovská masa zeme nezosype na ich dom.
Postavili oporný múr
V dome býva spolu deväť ľudí, z toho štyria sú zdravotne postihnutí. "Dom sme kúpili a postupne ho rekonštruujeme. Prvýkrát sa pôda začala zosúvať pred štyrmi rokmi. Odvtedy iba stále tŕpneme, bojíme sa o svoj majetok. Pred pár dňami sa situácia zhoršila," opísal nám Štefan Holubiar. Domáci dokonca začali stavať oporný múr, aby zabránili najhoršiemu.
Komu patrí svah?
Horváthovci a Holubiarovci sa obrátili so žiadosťou o pomoc na miestny obecný úrad. Situácia je komplikovaná aj tým, že momentálne nie je jasné, či pozemok v bezprostrednej blízkosti domu a spomínaný svah patrí obci, alebo miestnym urbárnikom. Jasné to bude po tom, ako v obci zavŕšia Register obnovenej evidencie pôdy (ROEP).
Môžu si za to domáci?
Starosta obce Vincent Bača (HZDS) sa pre Korzár odmietol k tomuto problému zatiaľ oficiálne vyjadriť. V telefonickom rozhovore však uviedol, že obec sa snaží postihnutým ľuďom pomôcť aj tým spôsobom, že oslovili odborníka geológa. "Zvoláme na obecnom úrade stretnutie za týmto účelom, povedal som to aj majiteľovi domu," spresnil kolinovský starosta.
Ako ďalej povedal, určite na riešenie problému nebudú vynakladať obecné peniaze, pretože by išlo o nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami. "Obec podľa zákona nemôže peniaze investovať do majetku súkromných osôb," vysvetlil. Podľa slov starostu si domáci môžu za vzniknutý problém aj sami, pretože svojvoľne si rozširujú priestor za domom. "Vidieť to na prvý pohľad," spresnil starosta.
Nutný geologický prieskum
Korzár oslovil aj odborníka, geológa Františka Pomorského. Ten jednoznačne odporúča geologický prieskum priamo na mieste. "Je to bežný jav, že pôda na svahoch sa zosúva. Riešením je, napríklad, odvodnenie alebo treba priťažiť pätu svahu, aby sa zabránilo posuvu masy. Presné riešenie sa však môže určiť až po vykonaní prieskumu. Nie je to však dobrý nápad, že domáci zosunutý materiál vyvážajú," zaujal stanovisko odborník geológ.
Ako ďalej uviedol, príčina zosuvu môže byť rôzna, niekedy však za to môžu aj ľudia. "Stáva sa to, keď kopaním narušia pätu svahu," spresnil F. Pomorský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.