ANDREJOVKA. Miestnym takýto spôsob výstavby vyhovuje. Svojpomocne by totiž chrám stavali oveľa dlhšie. Navyše ak chlapov v dedine veľa niet. A ak aj nejakí doma sú, väčšinou odchádzajú za robotou.
Kostol stál po niekoľkých hodinách
Po vybudovaní základov s podkladom vyrástli steny nového chrámu doslova za niekoľko hodín. "Mladí od nás sú preč, starší sú už v rokoch. Pri murovačkách by sme to sami asi nezvládali. S touto technikou si pomôžeme a je to rýchlejšie," povedal dôchodca Emil Dopirák, ktorý pre účely kostola daroval svoj pozemok. Nový kostolík je vyplneným snom mnohých generácií Andrejovčanov. Doteraz tu totiž liturgie slúžili v budove, v ktorej stena oddeľuje modlitebňu od krčmy.
Nechceli stavať 50 rokov
Systém panelovej výstavby sa pozdáva aj tunajšiemu farárovi. Práve on bol na začiatku tejto myšlienky. "Podstatné je, aby sme nerobili nejakú megalomániu a aby sme chrám nestavali nejakých päťdesiat rokov. Dedinka s malým počtom obyvateľov totiž nemá šancu ísť do veľkých projektov," povedal Peter Iľko. Ako dodal, preňho je podstatné, aby ľudia našli v novom chráme pokoj. Doteraz tu miestni investovali 20-tisíc eur, z toho veľkú časť však "zatiahol" sponzor.
Svoj pokoj tu nájdu aj rybári
Podľa majiteľa firmy, ktorá kostol "vyskladá", použiť panely je výhodné aj z časového hľadiska. "Ak by takýto kostol stavali z tehál, trvalo by to sedem mesiacov až rok. Toto môže kompletne trvať dva mesiace. Samozrejme, záleží od peňazí," povedal Jozef Mackal.
Kostol bude mať kapacitu asi 110 miest, teda viac ako v súčasnosti vyše 70 obyvateľov Andrejovky. Zasvätený bude svätému Jozafátovi. "Svoj pokoj budú môcť v ňom hľadať aj rybári a nemusia sa ponevierať po okolí," dodal P. Iľko.
Práve Andrejovka je známa ako raj pre rybárov najmä z okresov Sabinov, Prešov a Stará Ľubovňa, ktorí lovia na blízkych štrkoviskách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.