ROŽŇAVA. Išlo už o tretí ročník celoslovenskej súťaže, organizovanej regrutačnými strediskami Personálneho úradu Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Najmenší záujem prejavil Bratislavský kraj
"Cieľom súťaže je vyvolať záujem mladých ľudí o ozbrojené sily a zároveň im tiež priblížiť povolanie profesionálneho vojaka," vysvetlil náčelník regrutačného strediska v Košiciach a zároveň vedúci súťaže Marek Pavlov.
Samotná súťaž bola rozdelená do troch kôl, ktoré pozostávali z teórie, praktickej časti zameranej na fyzickú zdatnosť a samotného finále. "Celkovo sa do súťaže prihlásilo 112 ľudí, z toho 81 mužov a 31 žien," vysvetlil náčelník.
Najväčší záujem prejavili Košický a Žilinský kraj. "Z Bratislavského to boli iba dvaja súťažiaci," povedal.
Súťaže sa mohli zúčastniť osoby od 16 do 29 rokov. "Priemerný vek prihlásených bol 18,5 roka," informoval M. Pavlov. "Tohto roku sa nám dokonca stalo, že jeden postupujúci sa samotného finálového kola nezúčastnil, lebo ho nepustili rodičia. Nahradil ho však ďalší v poradí, takže jeho miesto sme vedeli obsadiť."
V Rožňave súťažila aj žena
Finálové kolo sa konalo vo vybraných vojenských útvaroch. V Prešove išlo o pozíciu pilota vojenského vrtuľníka a vojenského policajta. Prví najlepší si mohli útvar vybrať z troch ponúknutých, zvyšní boli zadelení do družstiev podľa toho, ktoré miesta boli ešte voľné.
V rožňavskom chemickom prápore si finalisti vyskúšali pozíciu vojenského chemika. "Každé družstvo bolo 5-členné. V útvare sa súťažiaci zdržali zo stredy na štvrtok od 15. do 15. hodiny. Každé družstvo muselo zdolať iné úlohy," vysvetlil Pavlov. Tie vyplývali z práce vojakov, ktorú v tom-ktorom vybranom útvare vykonávajú. V Rožňave sa súťaže zúčastnili štyria muži a jedna žena, ktorá mala iba 16 rokov. Súťažiaci pochádzali z východného, ale aj západného Slovenska, jeden z finalistov bol priamo z okresu Rožňava z obce Nižná Slaná.
Finalisti uvažujú stať sa profesionálmi
"Do súťaže som sa prihlásila zo zvedavosti, no po týchto skúsenostiach by som sa chcela stať profesionálnou vojačkou," povedala 16-ročná finalistka zo Suchej Hory Tatiana Šprláková. "Momentálne študujem na strednej zdravotníckej škole, takže by som sa pri vojsku mohla uplatniť aj vo svojom odbore. Tento výcvik sa mi páčil, a zároveň som mala voľno a nemusela som byť v škole," usmiala sa mladá nádejná vojačka.
"Budúci rok končím štúdium na dopravnej škole, takže rozmýšľam prihlásiť sa do armády," prezradil svoje ciele aj 19-ročný Lukáš Reisinger z Galanty. "Mojím cieľom v súťaži bolo dostať sa do súťažného oddielu policajta, no miesto som dostal až tu. Neľutujem to, pretože v chemickom oddieli sa mi páčilo."
Prvý deň sa finalisti oboznamovali s prostredím a zároveň si nacvičovali odbornú prípravu aj samotný nácvik danej úlohy. Nasledujúci deň sa začal budíčkom, ktorý bol o šiestej ráno. "My sme boli hore už od piatej, nevedeli sme dlhšie spať, aj keď sme na izbe boli sami," usmial sa L. Reisinger.
Po raňajkách na celé družstvo čakal nástup a oboznámenie sa s programom dňa. Druhý deň mali všetci súťažiaci za úlohu dekontaminovať osoby a vojenskú techniku. Celá vojenská púť sa po prehliadke areálu a učební skončila pre finalistov vyhodnotením a poďakovaním.
"Celé dva dni som zvládla bez stresu, súťaž mohla trvať aj mesiac. Som rada, že som sa jej zúčastnila," vyjadrila sa Tatiana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.