rozpočtu pôjde na tento účel 11 617 eur.
LEVOČA. Ako povedal vedúci oddelenia školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva na levočskom magistráte Nikolaj Kučka, z ich strany je to reakcia na prijatý zákon. Zákonodarcovia totiž určili, že nárok na preplácanie cestovného majú iba žiaci, ktorí do Levoče cestujú denne do základných škôl z obcí zo školského levočského obvodu. Naopak, levočské deti, aj keď tiež cestujú, nárok na peniaze od štátu nemajú.
Jednému platia, druhému nie
Juraj Lojko býva v Dlhých Strážach. Ide o obec vzdialenú sedem kilometrov od Levoče. Tento siedmak na Základnej škole Gustáva Haina v Levoči každý deň cestuje autobusom o 7.10 do okresného mesta. Platí čipovou kartou, jedna cesta ho vyjde 25 centov. Domov cestuje autobusom o 12.45 alebo neskôr o 14.30.
Jeho spolužiačky Marcela Horváthová a Simona Čonková sú z Levočských Lúk. Ony cestujú každé ráno do školy autobusom o 7.05, tiež platia čipovou kartou, jedna cesta ich vyjde na 35 centov. Rozdiel medzi týmito deťmi je ten, že Juraj má nárok na preplácanie cestovného zo štátnych peňazí. Marcele a Simone však už musia hradiť cestovné rodičia.
Diskriminované deti
V Levoči sú tri základné školy. Navštevuje ich spolu zhruba 100 detí z mestských častí Levočské Lúky, Závada, Nový Dvor a Levočská dolina. Ten istý počet detí cestuje za vzdelaním do Levoče z okolitých dedín, ktoré patria do levočského školského obvodu. Sú to obce Domaňovce, Dravce, Dlhé Stráže, Spišský Hrhov, Spišský Štvrtok a Nižné Repaše. Pre deti z vidieka posiela štát do Levoče peniaze na cestovné náklady ročne vo výške takmer 12-tisíc eur. "Zhodli sme sa na tom, že naše deti sú diskriminované. Veď pre porovnanie, Dravce sú od Levoče vzdialené 5 kilometrov a Závada sedem kilometrov. Prečo by teda mali deti z mestských častí doplácať na to, že sú Levočania?" vysvetlil N. Kučka.
Mestské zastupiteľstvo preto rozhodlo, že takzvaným ich deťom uhradia cestovné náklady z mestského rozpočtu.
Ministerstvo odporúča platby z rozpočtu
Oslovili sme aj ministerstvo školstva. Hovorkyňa Dana Španková uviedla: "Ministerstvo školstva SR neposkytne mestu Levoča finančné prostriedky na financovanie nákladov na dopravu pre žiakov s trvalým pobytom v meste Levoča, pretože nespĺňajú uvedené kritériá zo zákona (mesto Levoča má zriadenú základnú školu)." A Levočanom poradila to, čo už urobili - peniaze na tento účel vyčleniť z mestského rozpočtu.
Čo hovorí zákon
1. Ustanovenie § 8 ods. 2 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovuje, že obec, ktorá si nezriadi základnú školu, môže sa dohodnúť so susednými obcami na spoločnom školskom obvode základnej školy.
Podľa § 8 ods. 6 zákona č. 596/2003 Z. z., ak si obec na účel zabezpečenia povinnej školskej dochádzky nezriadi základnú školu, základnú školu s materskou školou, je škola v obci, s ktorou má obec zriadený spoločný školský obvod a v ktorej bude žiak plniť povinnú školskú dochádzku, povinná z prostriedkov štátneho rozpočtu uhradiť zákonnému zástupcovi žiaka cestovné náklady na dopravu žiaka do tejto školy vo výške ceny hromadnej dopravy, ak nezabezpečí dopravu žiaka inak. Podľa § 8 ods. 8 škola, v ktorej žiak plní povinnú školskú dochádzku, zabezpečuje podľa ods. 6 aj náklady na dopravu žiaka späť do miesta trvalého bydliska.
Na základe § 4a zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov môže Ministerstvo školstva SR prideliť v rámci rezervy kapitoly Ministerstva školstva SR na žiadosť zriaďovateľa školy finančné prostriedky na špecifiká, medzi ktoré patria aj náklady na dopravu žiaka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.