LEVOČA. Spišské múzeum v Levoči takýmto spôsobom oslávilo Medzinárodný deň múzeí a galérií.
Jediná žena – zradkyňa
Podľa podkladov historika Ivana Chalupeckého Levočská biela pani bola údajne jedinou ženou, ktorá sa v uhorských dejinách dopustila vlastizrady, za čo ju ako 25-ročnú popravili. Podľa legendy sa krásna Juliana stala cisárskou špiónkou. Do mesta vpustila počas stavovského povstania cisárske vojsko. Levoča padla bez boja. Juliana stratila dôveru cisára, keď v roku 1712 prijala namiesto neprítomného otca listy od kuruckých emigrantov z Poľska, ktoré vyzývali na nové povstanie. Obvinili ju a popravili.
Dve levočské biele panie
Archívne doklady však potvrdzujú, že Levoča kapitulovala so súhlasom mestskej rady. Nenašiel sa nijaký doklad, ktorý by potvrdil zradu krásnej panej.
V sobotu boli levočskými bielymi paniami Júlia Tomáškovičová a Ľubomíra Čujová. Menovkyňa Júlie Géciovej s levočskou paňou, zdá sa, sympatizuje. "Táto žena bola zrejme obeťou doby," skonštatovala. Dnešné levočské biele panie sprevádzali turistov a vyrozprávali im svoj smutný príbeh.
V čase našej návštevy Júlia sprevádzala práve flámskych mladých turistov z Belgicka. Tým bola Levočská biela pani neznáma, preto im bolo treba vysvetliť aj historické súvislosti. Podľa slov ich sprievodkyne turistov zaujala aj klietka hanby pred radnicou, do ktorej zatvárali ženy za trest.
Expozícia o dejinách mesta
Expozícia v radnici je venovaná dejinám mesta Levoča – počiatkom jeho rozvoja, dobe rozkvetu i súčasnosti. Predmety historického charakteru sú doplnené bohatou ľudovoumeleckou produkciou horného Spiša. Príležitostne sa tu konajú rôzne prednášky a výstavy.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.