Ďuríková.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spomínaný nárast sa týka prvých troch mesiacov v tomto roku. V peňažnom vyjadrení Sociálna poisťovňa vyplatila v tomto roku za prvé tri mesiace o 36,3 percenta viac peňazí ako vlani v takom istom období. Ku koncu marca tohto roka maródovalo 3 991 Spišiakov.
Súvisí to s krízou
Počet práceneschopných ľudí súvisí nepriamo aj s finančnou krízou. Ako uviedla M. Ďuríková, ľudia, ktorí prišli o prácu, sa rozhodli liečiť svoje chronické zdravotné problémy: "Kým boli zamestnaní, akútne zdravotné problémy riešili napríklad požitím lieku proti bolesti."
Začal sa poriadne liečiť
Podobným prípadom je aj Dušan K. zo Spišskej Novej Vsi. Donedávna pracoval v bratislavskom výrobno-montážnom závode Volkswagen Slovakia, a. s. "Pracoval som tam od svojho vyučenia, s kamarátmi sme v Bratislave bývali v prenajatom byte. Bohužiaľ, kríza zasiahla aj fabriku, v ktorej robím. Oznámili nám, že prídeme o prácu. Ako futbalista som stále mával problémy s kolenami, bolesti som zaháňal liekmi. Povedal som si, že túto situáciu využijem a poriadne sa vyliečim. Som ešte mladý, zdravie je prvoradé," opísal svoju situáciu.
Na prvom mieste pohybové ústrojenstvo
Podľa riaditeľky Sociálnej poisťovne - pobočky v Spišskej Novej Vsi najviac ľudí maróduje s diagnózami, ktoré sa týkajú pohybového ústrojenstva. Na druhom mieste figuruje vysoký krvný tlak, nasledujú virózy, ako napríklad angína či chrípka. Vzrastajúci počet pacientov so spomínanými diagnózami nám potvrdili aj dvaja náhodne oslovení lekári zo Spišskej Novej Vsi, internista a ortopéd.
Aj 30-roční pacienti
"Áno, stúpa počet pacientov s vysokým krvným tlakom. Je to vážne ochorenie, našťastie sa dá liečiť. Nutná je však disciplína zo strany pacienta a vzájomná spolupráca chorého s lekárom," vysvetlil nám lekár Alexander Jedlovský.
Ortopéd Ján Vaňko nám povedal, že kým v minulosti do jeho ambulancie chodievali šesťdesiatnici, dnes majú zdravotné problémy hlavne s chrbticou aj tridsiatnici. "Ide prevažne o krčnú chrbticu. Tento problém trápi tých, ktorí pracujú pri počítači alebo pri pásovej výrobe," spresnil J. Vaňko.
Na vine je podľa jeho slov aj zlá životospráva, málo pohybu, ľudia priberajú. "Má to potom dopad na pohybové ústrojenstvo," dodal ortopéd zo Spišskej Novej Vsi.
Nemocenské dávky
Pacient môže poberať nemocenskú dávku maximálne 52 týždňov. Ak zdravotné problémy neustúpia ani po tomto čase, pacient môže byť práceneschopný aj ďalej, ale už bez toho, aby mu Sociálna poisťovňa vyplácala peniaze. Môže požiadať o invalidný dôchodok. Prvé tri dni práceneschopnosti dostáva poistenec nemocenskú dávku vo výške 25 percent z platu, ďalšie dni je to 55 percent z vymeriavacieho základu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.