STARÁ ĽUBOVŇA. Hlavnou snahou pedagógov bolo čo najvernejšie priblížiť aj druhú svetovú vojnu, jej hrôzy a následky, pretože dejiny sa dotýkajú každého človeka. V októbri navštívili so žiakmi miesta krutých bojov na Dukle a 30. apríla koncentračný tábor v Osvienčime.
To by v žiadnej knihe nenašli
Dôvodov, prečo si pripomenúť holokaust, je veľmi veľa. Chladné múry barakov priam samy rozprávali žiakom o krutých a nezmyselných vraždách Židov, Rómov, politických väzňov, farárov... Nacisti chceli takto dobyť a vyčistiť svet. Vraždili prácou. Počas exkurzie sprievodcovia vysvetľovali veľa faktov, ktoré by žiaci v žiadnej učebnici nenašli. Mali možnosť vidieť fotografie väzňov, ich osobné veci, podmienky, v ktorých museli žiť, nemocnicu doktora Mengeleho i stenu smrti, kde položili kyticu kvetov a zapálili sviečky. Pochopili, že holokaust sa stal nielen Židom a Rómom, ale všetkým nám.
Touto historickou exkurziou zavŕšili žiaci poznávanie národných i svetových dejín. Škola plánuje v tejto výučbe pokračovať aj budúci školský rok. Veď ako povedala Eva Fleischnerová: "Čím viac sa dozvedáme o holokauste, z čoho vzišiel, ako bol uskutočňovaný, tým väčšia je možnosť, že sa staneme senzitívnejšími k neľudskosti a utrpeniu, kdekoľvek sa vyskytnú!"
Autor: Milada Mackovčinová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.