ývaním, ktoré pre nich vybudovalo.
DOBŠINÁ. Dočasné bývanie má slúžiť dospelým ľuďom, ktorí si zatiaľ nenašli svoje domovy či prácu alebo ešte študujú na školách.
Ubytovanie tu nájdu iba dospelí
Ako informovala riaditeľka Detského domova v Dobšinej Amália Fundjová, "pre potreby týchto čerstvo dospelých sme pri satelite v Dobšinej vytvorili aj takzvaný Dom na polceste". Názov vystihuje samotnú situáciu jeho obyvateľov. "Títo ľudia sa akoby na pol ceste aj nachádzali, pretože aj keď nie sú úplne samostatní, jednou nohou sú už z domova preč," vysvetlila riaditeľka.
"Bývanie je určené pre mladých nad 18 rokov, ktorí sa v ňom môžu zdržať nanajvýš do 25. roku svojho života. Je vyhradené pre študentov. Na základe určitej dohody v dome môžu bývať aj ľudia zamestnaní, alebo ak si prácu ešte iba hľadajú. To však už za určitý poplatok, ktorý vyplýva zo zákona," uviedla A. Fundjová.
Zrekonštruovaná budova sa nachádza v Dobšinej hneď vedľa jedného zo satelitov. Je to samostatná stavba s vlastným vchodom a dvoma bytovými jednotkami pre štyri osoby. "Pôvodne dom slúžil iba hospodárskym účelom. Financie na jeho rekonštrukciu - vyše 26 500 eur (800-tisíc korún) - sme dostali od štátu. Veľmi nám však pomohli aj sponzori a mesto."
Mladí riešia v hlavách budúcnosť
Prví klienti "Domu na polceste" sa sem nasťahovali vo februári. Tomáš, Zsolt, Andrea a Katka sú študentmi Strednej odbornej školy v Dobšinej a bývanie si nevedia vynachváliť. Niektorí z nich už majú svoje predstavy o budúcnosti a zamestnaní jasné. Zsolt však ani netuší, čomu by sa po skončení štúdia venoval, no nebráni sa za prácou vycestovať aj za hranice.
Všetci sú bývalými chovancami detského domova v Dobšinej, v ktorom boli umiestení od svojho útleho detstva. "Po skončení školy, ktorú ukončím presne o mesiac, by som najradšej zostala pracovať v Dobšinej," povedala nám jedna z obyvateliek domu, študentka Katka. "Neviem však, či to bude reálne, lebo zamestnať sa v našom regióne je dosť ťažké," vysvetľovala ďalej. "Mama pracuje v zahraničí, občas ma navštívi. Preto aj to môže byť jedna z možností, kam za prácou odísť. Radšej by som však zostala na Slovensku," povedala.
Dôvera je podstatná
Aj napriek tomu, že mladí bývajú sami, denne sú v styku s ich koordinátorkou, ale aj ostatným personálom. V dome sa musia riadiť domovým poriadkom, v ktorom sú určené presné pravidlá.
S deťmi, s ktorými vyrastali v domove, sa navštevujú. "Sme radi, že bývame sami, a vážime si to, preto sa snažíme nenarušiť si túto dôveru," povedala Andrea. "Ak sa hocičo stane a potrebujeme vypočuť či poradiť, naša riaditeľka či koordinátorka nám vždy pomôžu," uviedla.
Pomáhajú mladým zamestnať sa
"Snažíme sa pomáhať mladým rôznymi spôsobmi," povedala A. Fundjová. "Aj hľadanie zamestnania je jedným z nich. Teraz, a ešte k tomu v našom regióne, to však nie je ľahká vec. Väčšinou sa nám podarí nájsť im prácu mimo okresu, často, žiaľ, aj mimo Slovenska."
Aj vo štvrtok preto riaditeľka zorganizovala v Dobšinej stretnutie, na ktorom sa zišli primátor mesta, zástupcovia podnikateľských subjektov, ale aj úradu práce. "Týmto iniciačným stretnutím sme chceli našu mládež pred pozvanými hosťami zviditeľniť a zároveň sme chceli zúčastnených osloviť pri pomoci nájsť alebo aj ponúknuť im nejaké pracovné miesta," informovala ďalej riaditeľka.
Podľa jej slov bývalí zverenci občas domov navštívia, a to aj vtedy, ak sa im podarí založiť si vlastné rodiny alebo osamostatniť sa. "Sme radi, ak ani po odchode z nášho domova na nás nezabudnú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.