ectva v Bratislave, na Spiši. Hoci išlo o jeho premiérovú návštevu metropoly Spiša, zďaleka nie poslednú.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Britská vláda na Slovensku v rámci ETP Slovensko podporuje projekt zameraný na lepšie manažovanie financií v jednotlivých komunitách. Súčasťou projektu je aj pomoc ľuďom v rómskych komunitách nájsť si prácu. A. Pittam sa zúčastnil školení komunitných pracovníkov, na ktorých rozoberajú spôsoby, ako naučiť dlhodobo nezamestnaných napísať životopis, pripraviť sa na pracovný pohovor i to, ako prinútiť týchto ľudí zmeniť spôsoby myslenia a dôjsť aj z zmene života. Vyškolených bolo zhruba 20 ľudí.
"Tí budú potom pracovať v komunitách s nezamestnanými. Základom projektu je predostrieť ľuďom myšlienku finančnej disciplíny, dobrého domáceho hospodárenia a samozrejme aj sporenia. Už v súčasnosti sú v niektorých komunitách rodiny, ktoré si sporia. Ak si našetria určitú sumu, dostanú bonus na zvýšenie úspor a môžu si vziať aj pôžičku na rôzne účely, ale najmä na zlepšenie bývania. V niektorých komunitách je do projektu zapojených 52 rodín, v iných až stovka. Je to rôzne," konkretizoval britský tajomník.
Rómovia v Anglicku
Zaujímalo nás, ako ľudia vo Veľkej Británii v súvislosti so sťahovaním Rómov do Anglicka za prácou vnímajú túto komunitu. "Nepovedal by som, že ľudia nejako špecificky vnímajú špeciálne Rómov. Skôr ide o všeobecné vnímanie nových ľudí z členských štátov Európskej únie. Veľká Británia je multikulturálna spoločnosť a my nevnímame až tak tie rozdiely, ako možno v iných homogénnejších spoločnostiach, akou je aj Slovensko. Samozrejme, vyskytnú sa aj problémy, ale tie sú v každom štáte v rámci celého sveta. Navyše, britská vláda vníma Rómov tak, ako iných ľudí, ako tých, ktorí prispievajú k našej ekonomike a sú jej súčasťou. Taký je postoj našej vlády," uviedol A. Pittam.
Projekt uhlíkových emisií
Jeho ďalšia návšteva spišského regiónu bude súvisieť s novým projektom. Ako priblížil, zameraný bude na životné prostredie, presnejšie na problematiku uhlíkových emisií a rozvoj nízkouhlíkovej politiky. Súčasťou projektu bude infokampaň zameraná najmä na mládež od 12 do 30 rokov. Odštartuje už v júni tohto roka a spolupracovať budú so školami a univerzitami na Slovensku. "Chceme do kampane zapojiť najmä verejnosť. Súčasťou bude súťaž krátkych videí na túto tému. Projekt chceme koncipovať viac inovatívne," zdôraznil A. Pittam.
Uvoľnenejšia atmosféra
Ako dodal A. Pittam na záver, počas dvojdňovej oficiálnej návštevy Spišskej Novej Vsi a okolia sa tu cítil výborne. Vlani už navštívil Vysoké Tatry, Poprad a Spišskú Sobotu v súvislosti s prípravou návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. "Už v minulosti som študoval slovenčinu v Banskej Bystrici a Košiciach, takže poznám aj časť regiónov Slovenska. Spoznal som tu nádhernú prírodu Slovenského raja a rovnako aj krásne spišskonovoveské námestie. Spiš má naozaj úžasnú atmosféru a myslím si, že ľudia sú tu uvoľnenejší a priateľskejší ako možno v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.