Novelizáciou zákona motivačné štipendium nahradila "dávka pre dieťa na účely zabezpečenia jeho základných životných podmienok", ktorá je vyplácaná na základe pravidelnej dochádzky žiakov spolu s dávkami v hmotnej núdzi.
GEMER. Novelizovaný zákon vstúpil do platnosti začiatkom toho roka. Kým v minulosti motivačný príspevok vyplácala priamo škola, po novom dávku zabezpečenia vypláca úrad práce. Podľa vyjadrení riaditeľov škôl, ktoré navštevuje zvýšený počet detí - záškolákov, však novelizácia školského zákona k zlepšeniu pravidelnosti dochádzky žiakov neprispela.
Plánujú pohovor so záškolákmi a ich rodičmi
V Základnej škole (ZŠ) na Ulici zeleného stromu v Rožňave majú 231 žiakov, z toho až 66 detí, na ktoré rodičia poberajú dávky v hmotnej núdzi. "Žiaci, ktorí pravidelne dochádzku vymeškávali v minulosti, tak robia aj ďalej," povedala zástupkyňa riaditeľa Eva Kardošová.
Podľa jej slov škola informuje úrad práce v okamihu, ak žiak prekročí limit 10 neospravedlnených hodín. "Situácia v našej škole je v tomto smere vážna. Máme aj takú rodinu, ktorej všetky tri deti sú žiakmi našej školy, no od októbra minulého roka ju vôbec nenavštevujú. Rodičia nereagujú ani na upozornenia, ktoré sme im poslali," vysvetlila. "Všetky kroky a opatrenia v tomto prípade sme už vyčerpali, nič však nezabralo."
Preto sa vedenie školy rozhodlo postúpiť tento prípad na riešenie kompetentným sociálnym úradom. Vedenie uvažuje zorganizovať pre rodičov aj deti, ktoré školu pravidelne vynechávajú, pohovor. "Už budúci týždeň plánujeme do školy pozvať sociálnu pracovníčku a terénnych pracovníkov a určitým spôsobom týmto ľuďom dohovoriť."
Neefektívne rozdávanie peňazí od štátu
Riaditeľ ZŠ v Jelšave Dušan Mihalides hovorí o neefektívnom rozdávaní peňazí zo strany štátu. "Peniaze, ktoré sú rodičom vyplácané za pravidelnú dochádzku ich dieťaťa spolu s dávkou v hmotnej núdzi, sa jednoducho minú účelu."
V minulosti, keď tieto dávky vyplácala samotná škola, použila ich na uhradenie rozdielu sumy v stravovní žiakov. "Išlo o takzvaných korunových stravníkov, ktorí za obedy platili iba symbolickú cenu a zvyšok im doplatil štát. Odkedy však dávky vypláca úrad práce, klesol nám aj počet korunových stravníkov," informoval riaditeľ. " Mali by ste vidieť, aká je u nás situácia počas vyplácania dávok. Deti aj tri dni do školy vôbec neprídu, v meste vládne alkohol, polovica obyvateľov je opitá." V škole, ktorú navštevuje približne 460 žiakov, až polovica z nich poberá dávky v hmotnej núdzi.
So školskou dochádzkou sú na tom podobne všetky oslovené školy v Gemeri. Riaditelia sa jednoznačne zhodujú v názore, že novelizácia zákona nijako neprispela k zlepšeniu dochádzky u záškolákov.
Počty hodín klesnú iba na chvíľu
Nájdu sa aj prípady, keď žiaci s nepravidelnou dochádzkou síce na vyučovanie zavítajú, no nie so zámerom učiť sa, skôr sa vyučovania iba z povinnosti zúčastňujú. Ak do školy prídu, nie sú vybavení žiadnymi pomôckami a aktívne sa nevedia zapojiť do žiadnych činností počas vyučovania.
V ZŠ v Dobšinej vraj podľa vyjadrenia kompetentných väčšina detí školu navštevuje síce nepravidelne, no počty ich neospravedlnených hodín na chvíľu klesnú, a to počas trojmesačnej "skúšobnej" doby. Ak počas jej trvania žiak nemá vymeškanú ani jednu neospravedlnenú hodinu, môže získať nárok na obnovu vyplácania dávky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.