a pozemky s budovami podarilo predať ruskej spoločnosti MPG Holding za 331-tisíc eur (10 miliónov korún). Už tri roky však každý čaká, čo tam, a či vôbec niečo, bude.
JELŠAVA. Dcérska spoločnosť ruskej firmy Euroenergy, s. r. o., od začiatku avizovala, že na niečo vyše 9-hektárovom pozemku bude závod na výrobu karbidu kremíka s jedinečnou technológiou. Zároveň avizovala, že v Jelšave vzniknú stovky pracovných miest. Lenže termíny na spustenie prevádzky predlžovali už dvakrát a v Jelšave je časť predmetného areálu stále len strážená súkromnou bezpečnostnou službou. Ľudia začínajú byť skeptickí.
Samospráva stále dúfa
Na jednom zo zasadnutí mestského zastupiteľstva (MZ) v Jelšave predložil konateľ Euroenergy poslancom zhrnutie investícií v Jelšave. Podľa neho sa doteraz v areáli preinvestovalo 1,593 milióna eur.
"Momentálne tam robia internetizáciu, z čoho by mohlo mať osoh aj samotné mesto," povedal primátor Jelšavy Milan Kolesár (????). "Rozobrali dve haly, začali ťahať vodu a optickú sieť. Rokovania medzi samosprávou a investorom prebiehajú neustále a my stále veríme, že z projektu niečo bude. Iné nám neostáva, pretože mesto urobilo všetko pre to, aby to mohlo fungovať. Ukončili sme už aj územný plán, ktorý bol doteraz akousi brzdou. Ostáva ho už len schváliť poslancami".
Investíciu pribrzdili zmeny zákon aj kríza
Konateľ Euroenergy František Pompura vysvetlil: "Investícia sa začala odďaľovať odvtedy, čo prišla zmena Zákonníka práce a robili sa nové odhady rizík. Podnikateľské prostredie sa zhoršilo a na dôvažok všetko pribrzdila hospodárska kríza. Pôvodne sa rátalo s tým, že tu preinvestujeme celkovo 331 miliónov eur (10 miliárd korún). Po prehodnotení všetkých rizík však to číslo stále platí".
O prácu žiada 900 ľudí!
Podľa pôvodných plánov mala byť pilotná linka na výrobu karbidu kremíka spustená práve v Jelšave. Spustili ju v januári, ale v Moskve.
"Tá linka bude na Slovensku, v Jelšave. Ale najprv musí byť vyhodnotená skúšobná prevádzka a kým nemám k dispozícii výsledky atestov, dovtedy neviem povedať presný termín. Malo by to však byť do konca tohto roka," hovorí o treťom avizovanom termíne spustenia prevádzky F. Pompura.
Karbid kremíka sa podľa neho bude vyrábať úplne novou technológiou, ku ktorej sa bližšie nechce vyjadrovať. Ako dodal, výsledkom bude polotovar v granulách, ktorý sa bude ďalej spracovávať a skončí ako súčasť súčiastok elektrospotrebičov, počítačov či filtrov na dieselové motory. Odoberať by ich mala známa japonská firma.
Po vyhlásení spoločnosti, že pribudne hneď na začiatok 200 pracovných miest, sa firme začali hlásiť nezamestnaní. Do spoločnosti prišlo okolo 900 žiadostí o prácu! Prebiehali aj predbežné pohovory, no ďalej sa nepokračovalo. Pompura hovorí, že tí, ktorí si žiadosti podali, ostávajú v databáze. Z nich v druhom kole vyberú tých najvhodnejších. "Rátame s tým, že pracovať sa bude v troch zmenách po dvesto ľudí. To znamená, že potrebujeme 600 ľudí."
Očakávaný rozvoj sa nedeje
Jelšava má momentálne podľa primátora 29-percentnú nezamestnanosť, pričom dlhé roky sa pohybovala na 25 percentách. Neďaleké Slovenské magnezitové závody v Jelšave začali prepúšťať a o prácu prišlo aj niekoľko Jelšavčanov.
"Roky sa nik nechodil pýtať na mestský úrad na prácu, pretože ten kto chcel, ten prácu mal. A kto nechcel, ten sa o ňu ani nezaujímal. Ale v posledných týždňoch a mesiacoch zase registrujem, že obyvatelia sa na prácu pýtajú a ja im vôbec neviem nič odporúčať. Žiadne možnosti tu totiž nie sú," povedal M. Kolesár.
Preto nie div, že niektorí sa spoliehajú na investíciu práve v areáli bývalých kasární. "S príchodom investora spočiatku každý očakával rozvoj mesta a nové pracovné miesta. Ale nič z toho sa zatiaľ neudialo a trvá to už tri roky. Spolupráca s investorom je na úrovni rokovaní dobrá, len ten výsledný efekt chýba," dodal primátor.
Väznica zatiaľ nie je
Viac než deväť hektárov zo šestnástich hektárov areálu bývalých kasární získalo mesto bezplatným prevodom od štátu. Samospráva konala takmer okamžite a pozemok predala MPG Holding. "My sme radi, že sa nám to podarilo predať, pretože ustrážiť objekty v areáli pred zlodejmi, najmä kovov, by sme nedokázali," povedal primátor Jelšavy.
Druhá časť areálu patrí ministerstvu spravodlivosti, ktoré tu pôvodne chcelo zriadiť mužskú väznicu. "Keď rekonštrukcia objektovej sústavy v Jelšave nebude zaradená medzi priority vlády SR, zbor bude hľadať podmienky v súlade so zákonom o správe majetku štátu a dočasne ponúkne využívanie objektov formou prenájmu. Zbor väzenskej a justičnej stráže ani Ministerstvo spravodlivosti SR doteraz nerozhodli o tom, že by išlo o prebytočný majetok štátu v správe Zboru väzenskej a justičnej stráže," vyjadrila sa v roku 2007 generálna riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová.
Areál je teraz strážený. Momentálne však rezort obrany ponúka na predaj prebytočné nehnuteľnosti, okrem nich aj cvičisko v Jelšave. Samospráva však oň záujem nemá. "Ide o necelý hektár nad bývalými kasárňami. Pre nás je to nezaujímavá plocha a vôbec neplánujeme za ňu dať peniaze. Zobrali by sme to iba vtedy, keby išlo o bezplatný prevod," vyjadril sa primátor Jelšavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.