ťom nemusia sporiť, ak sa ukáže, že pracovali s rodinou.
Podtatranský región. Niektoré obce si svoju povinnosť dlhodobo neplnili. Podľa Jozefa Hreusa, riaditeľa domova v Spišskej Belej, však deti úspory potrebujú. Pri odchode z domova, a teda štarte do nového života, sú pre nich viac ako nevyhnutnosťou.
Úspory nemá ani jedno v Spišskej Belej
"Z 33 detí, ktoré máme v domove, nemá ani jedno dieťa tvorbu úspor z obce. Keď dieťa odíde z domova, dostane iba jednorazový štátny príspevok, ktorý neraz postačuje iba na to, aby dieťa prežilo jeden deň. Ak má zabezpečené bývanie, prácu, vtedy by to bolo aj celkom možné. Inak sa začne ponevierať, potulovať a stane sa bezdomovcom," poznamenal J. Hreus.
Ostávajú na pokraji záujmu
Štyroch súrodencov v domove v Spišskej Belej má aj obec Hromoš. Na tvorbu ich úspor samospráva neprispieva, lebo do domova deti odišli až po začatí tejto zákonnej platnosti. "Zákon začal platiť v roku 2005. Deti odišli do domova iba krátko predtým. Inak by sme si túto povinnosť museli plniť. Snažíme sa však, aby sme pre tieto deti našli náhradnú rodinu. Len málokto si však zoberie zodpovednosť za štyri deti naraz. Pre deti by totiž bolo najlepšie, keby medzi nimi ostali priame väzby," povedal starosta obce Pavol Knapík.
Svojich obyvateľov v domove má aj Poprad. Napriek žiadosti o ozrejmenie postoja k tejto veci sa nám od magistrátu odpovede včera nedostalo. Pre zaneprázdnenosť nereagoval ani starosta Huncoviec Jozef Majerčák.
Úspory sú plusom pre deti i spoločnosť
V detskom domove v Spišskej Belej bývajú deti zo širokého regiónu. Ide o deti s trvalým pobytom v Poprade, Huncovciach, Hromoši či Podhoranoch. "Každá samospráva bola nami oslovená priamo, v liste sme ich upozornili, že majú u nás dieťa. Obce v odpovedi píšu, že nesporia, lebo majú svoje objektívne dôvody. Tie síce chápeme, ale účel sporenia tým pádom zaniká," zdôraznil riaditeľ domova. "Úsporami od obcí môžu deti získať šancu do života. Aj keď možno väčšina z nich ju nevyužije, pozitívom je, ak ju využije aspoň minimum chovancov. Pre spoločnosť je to vždy plus."
Častým dôvodom, prečo obce nesporia, je nízky rozpočet menších samospráv, ale i neochota pracovať v tejto oblasti.
Obce sa môžu sporeniu vyhnúť
Podľa novely zákona o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, obce, ktoré aktívne pracovali s rodinou dieťaťa alebo s dieťaťom ešte pred jeho umiestnením do domova a podieľali sa na sanácii rodiny či podpore náhradnej rodiny, úspory tvoriť nemusia. "Samotný príspevok na tvorbu úspor je v tomto prípade akousi pridanou hodnotou pre dieťa porovnateľnou vo svojej základnej filozofii k tvorbe úspor z výživného," povedala Barbora Petrová z ministerstva práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.